Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

NACRT ZAKONA O AUDIOVIZUELNIM MEDIJSKIM USLUGAMA: Nacrt zakona usklađen sa evropskom regulativom

02.08.2019.


U okviru procesa izrade Predloga zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama, Ministarstvo kulture je, uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Savjeta Evrope i Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, organizovalo okrugli sto o Nacrtu zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama. Učesnici diskusije bili su predstavnici medija i nevladinih organizacija koje se bave pitanjima koja se tiču medija.

U bogatoj raspravi zaključeno je da Crna Gora, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, mora uskladiti svoje zakonodavstvo sa EU direktivom o audio-vizuelnim medijskim uslugama. Ovaj proces mora biti inkluzivan, koordiniran i transparentan.

Ministar kulture Aleksandar Bogdanović podsjetio je da je u 2018. započeta revizija medijskog zakonodavstva, sa ciljem definisanja najviših međunarodnih standarda i uz ekspertsku podršku najreferentnijih međunarodnih adresa za ovu oblast – Evropske komisije, Savjeta Evrope i OEBS-a, a koju prati široki društveni dijalog svih zainteresovanih strana.

"Usljed ubrzanog razvoja medijske industrije stvorili su se uslovi da dodatna pitanja od značaja za slobodan i nesmetani rad elektronskih medija budu zakonski regulisana. Nacrtom zakona implementirana je Direktiva Evropskog parlamenta i Savjeta o izmjenama i dopunama Direktive o audio-vizuelnim medijskim uslugama, koja je krajem 2018.godine usvojena u Evropskom parlamentu Takođe, Nacrtom su implementirane preporuke iz JUFREX Analize medijskog sektora Crne Gore", ukazao je ministar Bogdanović.

On je dodao da je Vlada Crne Gore otvoren partner na planu demokratskih i reformskih procesa na bazi EU standarda uređenog ambijenta medija, kao bitnog preduslova za izgradnju otvorenog, multikulturnog društva, uz punu spremnost ka evropskim integracijama.

Šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Hermann Spitz ukazao je da Crna Gora, kao zemlja kandidat, mora uskladiti svoje zakonodavstvo sa EU Direktivom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i da proces mora biti inkluzivan, koordinisan i transparentan.

"EU, zajedno sa našim partnerima Savjetom Evrope i OEBS-om, rado pruža stručnu podršku i pomaže Crnoj Gori u izradi Nacrta zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama. Tri nova zakona koja priprema Crna Gora, kao i tekući poziv za novi Savjet Agencije za elektronske medije, predstavljaju veoma dobre mogućnosti za unapređenje Crne Gore u medijskoj oblasti. To je nešto što građani očekuju i što će EU nastaviti veoma pažljivo da prati", rekao je Spitz.

Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet podsjetila je da su ove godine već održana dva okrugla stola o medijima: jedan u februaru o Nacrtu zakona o medijima, i drugi u martu o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom javnom emiteru. "Oba okrugla stola dala su javnosti priliku da raspravlja o predloženim amandmanima, kao i da čuje analize velikog broja međunarodnih stručnjaka za medijsko zakonodavstvo. Nadamo se da ćemo vam pružiti istu priliku i ovim, trećim okruglim stolom", ukazala je Daviet.

Prema riječima koordinatorke za ekspertizu Savjeta Evrope Lejle Dervišagić, ključne preporuke Analize medijskog sektora iz 2017. godine bile su osnova za pravne reforme Zakona o medijima. "Ove reforme biće sprovedene u drugoj fazi zajedničkog projekta Savjeta Evrope i EU - JUFREX ‘Sloboda izražavanja i sloboda medija u jugoistočnoj Evropi’ tokom naredne tri godine", kazala je Dervišagić.


IZVOR: Vebsajt Ministarstvo kulture, 30.07.2019.


Naslov: Redakcija