Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

ADDIKO BANKA TUŽILA DRŽAVU: Ministarstvo finansija raspisalo Javni poziv domaćim i međunarodnim advokatskim kancelarijama da dostave ponude za zastupanje Crne Gore u arbitražnom postupku

14.11.2017.


Addiko banka je pokrenula arbitražni postupak protiv Crne Gore zbog konverzije kredita u švajcarskim francima.

Ministarstvo finansija je raspisalo tender za izbor advokata koji će zastupati državu kod Internacionalnog centra za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu.

Nema informacija koliki je odštetni zahtjev Addiko banke, iz koje su krajem prošle godine pominjali da su pretrpjeli štetu od deset miliona eura, zbog primjene Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima CHF u eure EUR ("Sl. list CG", br. 46/2015 i 59/2016).

Tender je otvoren do 15. novembra 2017. godine do 15 sati.

Parlament je početkom septembra prošle godine usvojio izmjene Zakona, koji je u ime 39 poslanika podnio poslanik Nebojša Medojević 2015. godine, a koji je parlament usvojio u ljeto te godine.

Zakon je omogućio i klijentima koji nijesu otplaćivali stambene kredite, kao i onima koji su ih otplatili, da dug konvertuju u eure po kursu koji je važio kad su uzimali kredit, 2007. i 2008. godine, uz kamatnu stopu od 8,2 odsto godišnje.

Dogovor u parlamentu oko tog zakona je postignut nakon što je Medojević prihvatio dva amandmana, kojima je uređeno da se klijentima ne obračunava zatezna kamata, kao i da se klijentima koji su preplatili kredit vrati novac.

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović je potpisao izmijenjeni zakon 16. septembra prošle godine.

Tada je Addiko banka najavljivala arbitražu, a podnijeli su tri inicijative za ocjenu ustavnosti obje verzije zakona.

Jednu su podnijeli 2015. godine, a dvije prošle, jer im se pridružila i Heta, kojoj su ustupljene 124 partije kredita koje vlasnici nijesu vraćali.

Predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković izjavio je u oktobru ove godine da su sve tri inicijative objedinjene i da su u postupku.

Banka je pet kreditnih partija ustupila beogradskom B2 Holdings kapital. Ustupljeni krediti vrijedni su 66 miliona eura.

U objavljenom pozivu Ministarstva finansija se navodi da je Addiko banka ICSID-u skladu sa Konvencijom za rješavanje investicionih sporova između država i državljana drugih država i ICSID-ovim pravilima, podnijela zahtjev za arbitražu protiv Crne Gore, zbog navodnog kršenja sporazuma između vlada Savezne Republike Jugoslavije i Austrije o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja iz januara 2002. godine.

Iz austrijske Addiko su Pobjedi potvrdili da su podnijeli zahtjev za arbitražu i dodali da nijesu zatvorili vrata mirnom rješenju spora.

"Nastavićemo sa pronalaženjem svih mogućnosti za postizanje nagodbe s crnogorskom Vladom", ukazali su iz banke i objasnili da je podnošenje zahtjeva za ICSID-u bilo neophodno kako bi se zaštitili interesi akcionara i zaposlenih u banci.

Crna Gora se, kako tvrde, donošenjem tog zakona, koji je kasnije pooštren izmjenama, retroaktivno umiješala u odnos Addiko banke i njenih klijenata, namećući banci da obavi konverziju svih kredita u švajcarskim francima u eure po kursnoj listi na dan potpisivanja ugovora.

"Retroaktivnost u primjeni zakona narušava temeljna načela pravne sigurnosti i zaštite ugovornih prava. To ugrožava vlasnička prava austrijske Addiko banke, kao jedinog akcionara crnogorske Addiko banke", ukazali su iz banke.


IZVOR: Vebsajt CdM, 11.11.2017.


Naslov: Redakcija