Slobodan poslanički mandat predstavlja standard u većini država Evropske unije (EU), poručila je predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Desanka Lopičić.
Ona je, komentarišući dilemu koja postoji oko karaktera poslaničkog mandata nakon aktuelnih napuštanja i prelazaka poslanika iz jedne u drugu partiju, ukazala na odluku Ustavnog suda iz 2004. godine.
Ustavni sud je, kako je navela, tada ukinuo odredbu Zakona o izboru odbornika i poslanika kojom je bilo propisano da odborniku ili poslaniku prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabran prestankom članstva u političkoj stranci sa čije liste je izabran.
“Ustavni sud je ocijenio da uređivanje prestanka mandata na način kako je to propisano tom odredbom Zakona, nije bilo saglasno s tada važećim Ustavom, jer je zakonodavac, na posredan način izmijenio Ustavom određeni slobodni mandat dajući mu karakter imperativnog mandata”, objasnila je Lopičić.
Ona je podsjetila i da je Ustavom iz 1992, kao i novim iz 2007.godine, ustanovljen i zajemčen slobodan mandat poslanika.
“Slobodan poslanički mandat, kao jedan od najvažnijih principa doktrine o savremenoj parlamentarnoj demokratiji, predmet je teorijske rasprave u ustavnoj praksi pojedinih evropskih država”, kazala je Lopičić Pobjedi.
U nekim od tih država, kako je navela, imperativni mandat je ustavom zabranjen.
“Nema sumnje da je slobodan mandat imanentno svojstvo poslaničkog mandata u većini evropskih zemalja”, ocijenila je Lopičić.
Izvor: RTCG, 10.08.2015.