Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKONIK O KRIVIČNOM POSTUPKU: Zaključivanje sporazuma o priznanju krivice omogućeno za sva krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, bez obzira na visinu zaprijećene kazne, osim krivičnih djela terorizma i ratnih zločina


Rukovodioci državnih tužilaštava, državni tužioci i njihovi saradnici na pravnim i administrativnim poslovima u 2015. godini zakonito su vršili funkciju gonjenja učinilaca krivičnih i drugih kažnjivih djela, ocijenilo je Vrhovno državno tužilaštvo (VDT).

Podsjeća se da je Zakonikom o krivičnom postupku ("Sl. list CG", br. 57/2009, 49/2010, 47/2014 - odluka US, 2/2015 - odluka US, 35/2015 i 58/2015 - dr, zakon), zaključivanje sporazuma o priznanju krivice omogućeno za sva krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, bez obzira na visinu zaprijećene kazne, osim krivičnih djela terorizma i ratnih zločina.

"Primjenom ovog procesnog instituta zaključeni su sporazumi o priznanju krivice sa 57 učinilaca krivičnih djela, od čega sa četiri učinioca zbog teških i najtežih krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva", kaže se u Izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva u 2015. godini.

Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, državni tužioci su riješili predmete protiv 487 učinilaca, što je 16 odsto od ukupnog broja odbačaja.

Kvalitet, efikasnost i ekonomičnost tužilačke istrage vrednuje se, kako se navodi, trajanjem prethodnog krivičnog postupka u nadležnosti Državnog tužilaštva, stepenom potvrđenih optužnica na osnovu rezultata istrage i rezultatom glavnog pretresa prema vrsti presude.

"Tužilačka istraga, čak i u najsloženijim predmetima za teška krivična djela korupcije i organizovanog kriminala u nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva trajala je u prosjeku dva mjeseca i 22 dana", navode iz VDT-a.

U postupku sudske kontrole optužnica iz nadležnosti osnovnih i viših državnih tužilaštava, potvrđeno je 92,52 odsto, dok su potvrđene sve optužnice iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, u postupku sudske kontrole. "Po optuženjima Državnog tužilaštva, osuđujućom presudom riješeno je 89,42 odsto optuženja, oslobađajućom 7,69 i odbijajućom presudom 2,87 odsto optuženja".

Državni tužioci su, kako se navodi, svojim angažovanjem doprinosili efikasnosti krivičnog postupka u svim njegovim fazama.

"Jedan od pokazatelja koji ilustruje angažovanje državnih tužilaca u ovom pravcu, odnosi se na njihovo učešće na glavnim pretresima pred prvostepenim i drugostepenim sudovima i sjednicama pred drugostepenim sudovima u 18.711 postupaka", kaže se u Izvještaju.

Ističe se da rezultati Državnog tužilaštva, naročito Specijalnog državnog tužilaštva u predmetima organizovanog kriminala i korupcije od njegovog osnivanja do kraja 2015. godine, govore o značajnom napretku u radu.

"Kako sa stanovišta broja novih istraga, tako i podignutih optuženja, riješenih predmeta osuđujućom presudom i presudom na osnovu priznanja nakon zaključenog sporazuma o priznanju krivice, naročito u predmetima korupcije na visokom nivou", navode iz tužilaštva.

Ocjenjuje se da kada su u pitanju predmeti ratnih zločina, primjena normi Krivičnog zakonika nije bila na zadovoljavajućem nivou, posebno zato što su u pitanju krivična djela koja ne zastarijevaju.

"Ne treba sporiti činjenicu da državni tužioci nijesu bili dovoljno pripremljeni da se suoče sa ovim ozbiljnim i osjetljivim izazovom i da su neophodni bolji rezultati u ovoj oblasti, što od Državnog tužilaštva očekuju, ne samo žrtve, već ukupna javnost i međunarodna zajednica, jer je njegova obaveza da postupa u svim slučajevima gdje postoji zakonski osnov za preduzimanje krivičnog gonjenja", kaže se u Izvještaju VDT-a.

U Izvještaju se upozorava na stambene probleme, jer blizu 50 odsto državnih tužilaca nema riješeno stambeno pitanje, a 20 odsto stanuje u neuslovnom stanu.

"Oko 70 odsto državnih službenika i namještenika nema riješeno stambeno pitanje, ili stanuje u neuslovnom stanu, a njihove zarade su veoma niske u odnosu na prirodu, složenost, obim i odgovornost poslova", navode iz tužilaštva.

Izvor: Vebsajt RTCG, 10.04.2016.