Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

KRIVIČNI ZAKONIK CRNE GORE: Ko javno izloži poruzi stranu državu sa kojom Crna Gora ima diplomatske odnose, njenu zastavu, grb ili himnu, kazniće se novčanom kaznom od tri hiljade do deset hiljada eura. Kaznom iz stava 1 ovog člana kazniće se i ko javno izloži poruzi Organizaciju ujedinjenih nacija, Međunarodni crveni krst ili drugu međunarodnu organizaciju čija je Crna Gora član

09.06.2017.


Onaj ko se ubuduće javno naruga NATO-u, mogao bi biti kažnjen do 10.000 eura.

To je predviđeno članom 200 Krivičnog zakonika Crne Gore ("Sl. list RCG", br. 70/2003, 13/2004 - ispr. i 47/2006 i "Sl. list CG", br. 40/2008, 25/2010, 32/2011, 64/2011 - dr. zakon, 40/2013, 56/2013 - ispr., 14/2015, 42/2015 i 58/2015 - dr. zakon), "Povreda ugleda strane države ili međunarodne organizacije". U tom članu se navodi da će od tri do 10.000 biti kažnjen onaj "ko javno izloži poruzi Organizaciju ujedinjenih nacija, Međunarodni Crveni krst ili drugu međunarodnu organizaciju čiji je Crna Gora član". Crna Gora je 5. juna 2017. godine postala 29. članica NATO-a.

Neće se kazniti oni koji izlože NATO javnoj poruzi ako je ona iznijeta "u okviru ozbiljne kritike u naučnom, književnom ili umjetničkom djelu, u izvršavanju službene dužnosti, novinarskog poziva, političke djelatnosti, u odbrani nekog prava ili zaštite opravdanih interesa".

"I to ako se iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti vidi da to nije učinio u namjeri omalovažavanja ili ako dokaže istinitost svog tvrđenja ili da je imao osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga što je iznosio ili pronosio", stoji u članu 201 KZ.

Ista novčana kazna predviđena je i za one koje javno izlože poruzi državu sa kojom Crna Gora ima diplomatske odnose, ili njenu zastavu, grb i himnu.

Akcija za ljudska prava (HRA) još od 2010. godine traži ukidanje ovih odredbi, jer je "apsurdno da se zabranjuje izlaganje poruzi samo onih organizacija čiji je Crna Gora član i da se štiti samo ugled stranih država sa kojima Crna Gora ima diplomatske odnose." To znači, kako navode, da se dozvoljeno rugati državama sa kojima nemamo diplomatske odnose ili organizacijama čiji Crna Gora nije član.

Čelnica HRA Tea Gorjanc Prelević ukazala je da su ovi članovi KZ suprotni shvatanju slobode izražavanja u demokratksom društvu:

"Evropski sud za ljudska prava štiti i uvredljiv govor, ruganje i satiru, ironiju, sarkazam i sve slične forme izražavanja za potrebe rasprave pitanja od javnog interesa, i to čak i u namjeri omalovažavanja, pogotovo kada se govori o državi, organizaciji, i drugim simbolima bez osjećanja, koji uz to imaju i dominantan položaj nad pojedincem koji im se ruga".

Ona je rekla da je posebno apsurdno što članice NATO, kao što su SAD i Njemačka, isto to djelo ne kažnjavaju.

Dodaje da iako do sada nije bilo primjera kažnjavanja za ovo djelo, samo njegovo postojanje ugrožava slobodu izražavanja.


IZVOR: Vebsajt Vijesti, Vladan Žugić, 08.06.2017.


Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija