Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

SKUPŠTINA CG: Rasprava o predlozima zakona I izmenama zakona o eksproprijaciji, o vanparničnom i parničnom postupku


Poslanici su 30. jula 2015. godine završili raspravu o Predlogu zakona o izmjenama Zakona o eksproprijaciji, koje je predložila Pozitivna Crna Gora u cilju uspostavljanja balansa i zaštite privatne svojine, kao i javnog interesa.

Predlog zakona podnijeli poslanici Pozitivne (arhiva) Poslanik Pozitivne, Azra Jasavić, kazala je da se predloženim rješenjem pokušava uspostaviti balans i zaštititi pravo građanina na dobijanje pravične naknade.

Predlogom zakona predviđeno je da se u slučajevima eksproprijacije postupa po hitnom postupku, a rokovi u parničnom i vanparničnom postupku se maksimalno skraćuju, kako bi sudovi mogli brzo donijeti odluku o pravednoj naknadi za oduzeto zemljište, koja bi bila isplaćena ranijem vlasniku prije nego što pređe u državno vlasništvo.

Skupština je raspravljala i o predlozima izmjena zakona o vanparničnom i parničnom postupku.

Predlogom zakona o izmjenama Zakona o vanparničnom postupku ubrzava se postupak za određivanje naknade za eksproprijaciju i izbjegava uočeni problem eventualne zloupotrebe procesnih ovlašćenja kroz izbjegavanje dostave.

Predlogom zakona u vezi naknade za eksproprijaciju, sud treba da angažuje stranci advokata po službenoj dužnosti, sa liste koju dostavi Advokatska komora.

Predlog zakona o izmjenama Zakona o parničnom postupku predviđa se da se u predmetima za određivanje naknade za eksproprisanu nepokretnost ročišta zakazuju za onoliko dana, koliko je dovoljno da se rasprava održi u kontinuitetu.

Raspravljano je i Predlogu zakona o ličnom stečaju potrošača kojim se definišu opšta pravila o ličnom stečaju potrošača polazeći od razloga koji su osnov za taj postupak, preko uslova za njegovo ostvarivanje, do mogućnosti oslobađanja potrošača od preostalih obaveza nakon isteka perioda provjere njihovog ponašanja.

Cilj Predloga zakona je da se povjeriocima izmire obaveze, ali i da potrošač dobije mogućnost za novi početak bez nagomilanih finansijskih obaveza.

Da bi se pokrenuo postupak stečaja potrošača, on mora biti insolventan. U skladu sa zakonom, za potrošača se kaže da je insolventan ukoliko više od šest mjeseci ne može da izmiri prispjele obaveze, koje prelaze sedmostruki iznos njegove plate ili neke druge nadoknade koju prima.

Ukoliko je potrošač koji je insolventan nezapsolen, smatraće se da je insolventan ukoliko je njegova obaveza veća od 2,5 hiljade EUR.

Izvor: Vebsajt RTCG, 30.07.2015.