Institut za vladavinu prava (IVP) smatra da uvođenje novog krivičnog djela "Izlaganje poruzi suda ili državnog tužilaštva" u krivični sistem Crne Gore predstavlja udar na slobodu izražavanja koja je garantovana Ustavom Crne Gore ("Sl. list CG", br. 1/2007 i 38/2013 - Amandmani I-XVI) i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Navode da se odredbom Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore "Ko javno izloži poruzi sud ili državno tužilaštvo, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest mjeseci", ograničava sloboda izražavanja.
"Postavlja se pitanje - šta će sud smatrati porugom i gdje je granica između kritike i poruge? Ovakva inkriminacija može ozbiljno ograničiti rad medija i civilnog sektora, ali i bilo koji način izražavanja, posebno satiru, koja može da vodi poruzi, te IVP smatra da ona ne smije predstavljati krivično djelo", navode u saopštenju.
Podsjećaju da su u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava, upotreba satire, pa i bezočne, kao i ideja koje mogu biti uvredljive, zaštićene kao dio slobode izražavanja uz uslov da nije riječ o govoru mržnje ili podsticanja na nasilje.
Napominju da Ministarstvo pravde u obrazloženju zakona nije navelo zašto se odlučilo da uvede ovaj oblik inkriminacije, već samo da se "time obezbjeđuje krivično pravna zaštita sudstva i tužilaštva od izlaganja poruzi".
"Sud visoke instance u Parizu je u jednom slučaju satire naglasio značaj zaštite slobode govora u demokratskom društvu, kao i potrebu da se tolerišu mišljenja drugih – uključujući i mišljenja koja bi neko mogao protumačiti kao uvrjedljiva. Ovo sve daje jasne smjernice: demokratskim društvima je neophodno omogućiti da raspravljaju o aktuelnim temama i pitanjima koja se tiču svih nas, a mi moramo prihvatiti da neki od nas imaju jake stavove", navode u saopštenju.
Smatraju da se zaštita suda i tužilaštva može sprovesti i na druge načine, što prvenstveno uključuje njegovanje kulture javnog dijaloga, napominjući da kritička rasprava, satira, humor i umjetničko izražavanje trebaju da uživaju veći nivo slobode govora, pa da i eventualno pretjerivanje ne bi trebalo biti cijenjeno kao krivično djelo.
IVP poziva Ministarstvo pravde da dodatno razmotri neophodnost uvođenja osnovnog oblika krivičnog djela Ometanje pravde - izlaganje poruzi sud ili državno tužilaštvo, te da pruži javnosti argumente za njegovo uvođenje u krivični sistem.
IZVOR: Vebsajt RTCG, 30.01.2017.
Naslov: Redakcija