Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

U PRIPREMI IZMJENA ZAKONA O BUDŽETU CRNE GORE ZA 2016. GODINU: Nedostajući iznos od preko 60 milona eura trebalo bi da se obezbijedi rebalansom iz kapitalnog budžeta i kroz naplatu poreskog duga, bez novog zaduživanja države


Predlog rebalansa budžeta trebalo bi da bude gotov do petka, 1. jula 2016. godine, a prema prvim analizama biće težak preko 60 miliona eura, najavio je ministar finansija Raško Konjević.

Nedostajući novac, trebalo bi, kako je rekao, da se obezbijedi iz kapitalnog budžeta i kroz naplatu poreskog duga, bez novog zaduživanja države. I dok predstavnici vlasti i opozicije predlažu racionalizaciju svih troškova budžetskih korisnika, ekonomsti smatraju da je u ovom trenutku najvažnije stati na kraj donošenju pojedinih zakona bez procjene finansijskog uticaja, uz veće uvažavanje mišljenja struke.

Više od dvije milijarde eura, na koliko je planiran budžet za 2016. godinu, nije dovoljan da država izmiri sve obaveze do kraja godine, pa u Ministarstvu finansija pripemaju rebalans. Novca fali za zarade u javnom sektoru, naknade za majke i obaveze pojedinih državnih kompanija, ali i otpremnine radnicima KAP-a i Jadranskog brodogradilišta.

"Vjerujem da ćemo do petka imati finalnu procjenu u izmjenama i dopunama Zakona o Budžetu Crne Gore za 2016. godinu ("Sl. list CG", br. 79/2015) vidite da u budžetu nedostaje negdje oko 60-tak miliona eura", rekao je ministar finansija Raško Konjević.

Predloženi rebalans čini četiri odsto ukupnog budžeta, što nije malo, kažu ekonomski stručnjaci, pa tvrde da se svaki euro mora namjenski utrošiti.

"Ono što bi bila moja preporuka jeste da se do kraja godine ne traži više ni jedan put izmjena budžeta. Da se ne traži njegov rebalans, a postoje i takve najave", rekao je profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Božo Mihailović.

A da do toga ne bi došlo, u Ministarstvu će se potruditi da novac koji fali pronađu u budžetu, bez novog zaduživanja države.

"Jedan dio sredstava koja su bila predviđena kroz kapitalni budžet neće biti utrošen kroz planiranu dinamiku i mi ćemo se potruditi da to novo servisiranje sredstava ne ide kroz novo zaduživanje. Tu je i pitanje poreskog duga koji iznosi 230 miliona eura", rekao je Konjević.

Predstavanici vlasti i opozicije predlažu da se manjak novca u budžetu nađe kroz racionalizaciju troškova.

Pored smanjenja troškova, ekonomsti smatraju da je u ovom trenutku najvažnije stati na kraj donošenju pojedinih zakona bez predhodnog finansjiskog uticaja.

Konačnu riječ o predloženom rebalansu daće Skupština do kraja jula.

Izvor: Vebsajt CdM 29.06.2016.