Na ulicama Podgorice svakodnevno srećemo ne mali broj građana koji šetaju svoje pse. Neki vlasnici kućne ljubimce šetaju po pravilima-uz povodac i korpu, ali čini se da ima više onih koji se o ta pravila oglušuju.
Nedavno je četvorogodišnju djevojčicu dok se bezbrižno igrala, napao pas rase rotvajler čiji je vlasnik bio pored njega, ali pas nije bio na povocu i nije imao korpu. Djevojčica je tada zadobila teške povrede glave i nalazi se na liječenju u Kliničkom centru Crne Gore.
Zabrinjava podatak saopšten iz Veterinarske inspkecije da je u posljednje vrijeme zabilježen veći napad vlasničkih pasa, nego lutalica. To svakako ukazuje da postoji problem odgovornosti držanja pasa. Međutim, nije jasno utvrđeno ko je nadležan za kontrolu da li se vlasnici odgovorno odnose prema okolini kad šetaju pse. Naime, u Komunalnoj policiji i Veterinarskoj inspekciji nisu usaglašeni oko nadležnosti, pa zbog toga ne čudi izostanak kontrole opasnih vlasničkih pasa.
"Oblast načina držanja kućnih ljubimaca i postupanje sa napuštenim kućnim ljubimcima je regulisana odredbama Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim kućnim ljubimcima ("Sl. list CG - Opštinski propisi", br. 27/2010, 27/2015 i 34/2016) kao i materijalnim propisom, Zakonom o komunalnim djelatnostima ("Sl. list CG", br. 55/2016, 74/2016 - ispr. i 2/2018 - dr. zakon). U navedenoj oblasti, nadzor nad primjenom citiranih propisa vrši uz Komunalnu policiju, i Komunalna inspekcija", saopšteno je iz Glavnog grada.
Pojasnili su i da je kontrola i sankcionisanje vlasnika pasa koji ugrožavaju bezbjednost građana dijelom regulisana odredbama Pravilnika o načinu držanja opasnih pasa ("Sl. list CG", br. 31/2017), kojim su propisane rase i način držanja opasnih pasa, koji je donešen na osnovu Zakona o zaštiti dobrobiti životinja ("Sl. list CG", br. 14/2008, i 40/2011 - dr. zakon i 47/2015), i nadzor nad primjenom navedenog vrši veterinarski inspektor.
"Takođe ističemo, da odredbe Zakona o javnom redu i miru ("Sl. list CG", br. 64/2011), odnosno Krivičnog zakonika Crne Gore ("Sl. list RCG", br. 70/2003, 13/2004 - ispr. i 47/2006 i "Sl. list CG", br. 40/2008, 25/2010, 32/2011, 64/2011 - dr. zakon, 40/2013, 56/2013 - ispr., 14/2015, 42/2015, 58/2015 - dr. zakon i 44/2017), regulišu kategoriju "opasnih pasa", te je nadležnost u navedenoj oblasti dijelom i Ministarstva unutrašnjih poslova-Uprave policije", zaključili su iz Uprave policije.
Iz Veterinarske inspekcije tvrde da oni nijesu nadležni za kontrolu da li se vlasnici pasa odgovorno odnose prema okolini kad izvode pse, da li psi nose korpe, kao i da li su na povodcu.
"Samim tim nijesmo u posjedu podataka o učestalosti kontrola i broju do sada procesuiranih vlasnika pasa", saopšteno je iz Veterinarske inspekcije.
Veterinari su mišljenja da je suština u odgovornom držanju životinja, i u tome da kada se neko odluči za nabavku životinja treba da bude svjestan u šta se upušta, jer je držanje pasa je velika obaveza.
Članom 13. Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i postupanju sa napuštenim i izgubljenim kućnim ljubimcima, navedeno je da se zabranjeno izvoditi pse na zelene površine, dječija i sportska igrališta.
U nevladinoj organizaciji Prijatelji životinja takođe, napominju da su upravo vlasnici krivi zašto je njihov pas agresivan, jer nijedan pas se ne rađa agresivan, već ga takvi vlasnik odgaji.
Ipak ističu da je najveći problem nereagovanje opštinskih i državnih institucija, koje uvjek u slučajevima napada pasa na građane ostaju nijeme.
Građani smatraju da bi trebalo kažnjavati sve one koji se ne pridržavaju naredbi da svom ljubimcu stave korpu i povodac kad ga izvode u šetnju.
Poruka NVO i građana je da nadležne službe što prije treba da utvrde šta je čiji zadatak, kao i da počnu da primjenjuju odluke i pravila i kažnjavaju neodgovorne vlasnike pasa. Savjet onima koji razmišljaju da nabave psa je da dobro procijene svoje mogućnosti jer obaveze koje preuzimaju u tom slučaju nisu male.
IZVOR: Vebsajt CdM, A.G., 28.04.2018.
Naslov: Redakcija