Vlada Crne Gore je 27. januara 2017. godine održala desetu sjednicu kojom je predsjedavao predsjednik Duško Marković. Premijer je na početku sjednice informisao Vladu o pozitivnim ocjenama koje su mu u sjedištu Evropske unije saopštene na račun Plana finansijske konsolidacije, koji je Vlada donijela krajem prošle godine. "Na početku mandata smo odradili jedan dobar posao koji se vidi u Evropskoj uniji", rekao je predsjednik Vlade.
Na sjednici je donijet Program rada Vlade Crne Gore za 2017. godinu, Program ekonomskih reformi za Crnu Goru za period 2017 – 2019. godina i Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2017 - 2018. godine.
Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem je rekao, predstavljajući Program rada Vlade za 2017. godinu, da je riječ o dokumentu koji je nastao kao rezultat širokog procesa konsultacija sa privredom i socijalnim partnerima čiji su stavovi uvaženi u maksimalnom obimu. Potpredsjednik Vlade Milutin Simović je posebno naglasio da Program rada Vlade za 2017. godinu pod posebnu pažnju stavlja kapitalne razvojne projekte koji će biti analizirani češće nego ranije – kvartalno.
U raspravi je istaknuto da će Vlada u ovoj godini biti posvećena aktivnostima koje proizilaze iz prioriteta države u njenom daljem razvoju i ispunjavanju strateških opredjeljenja. U skladu sa tim, uspostavljanje funkcionalne javne uprave predstavlja jedan od prioriteta, kako bi se, između ostalog, stvorili uslovi za poboljšanje konkurentnosti privrede i kvaliteta života građana. Vlada će posebno biti posvećena aktivnostima u procesu pristupanja Evropskoj uniji i NATO-u, usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, u cilju ispunjavanja kriterijuma za zatvaranje ključnih poglavlja, naročito kroz realizaciju akcionih planova za poglavlja 23 i 24, sprovođenju reformi javne uprave, dosljednoj primjeni zakonodavstva i jačanju administrativnih kapaciteta u svim oblastima Vladinih politika, a posebno u okviru institucija nadležnih za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Programom rada Vlade za 2017. godinu obuhvaćeno je 16 prioritetnih razvojnih projekata i 205 obaveza u tematskom i normativnom dijelu.
Program ekonomskih reformi je najvažniji dokument Crne Gore u ekonomskom dijalogu sa Evropskom komisijom i zemljama članicama EU. Istovremeno je i ključni strateški dokument zemlje za srednjoročno makroekonomsko i fiskalno programiranje, koji sadrži i prateću agendu strukturnih reformi važnih za smanjenje ili eliminisanje prepreka privrednom rastu i jačanju sveukupne konkurentnosti zemlje. Program ekonomskih reformi za period 2017-2019 sadrži srednjoročni makroekonomski i fiskalni okvir, sa pratećim mjerama fiskalne politike, kao i sveobuhvatnu agendu strukturnih reformi. Strateški razvojni cilj Crne Gore definisan Programom je održiv i inkluzivan ekonomski rast koji će doprinijeti smanjenju razvojnog zaostajanja u odnosu na prosjek EU i povećati kvalitet života svih njenih građana.
Programom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2017 - 2018. godine je osnovni dokument prilagođen konstantnim promjenama i razvoju pravne tekovina Evropske unije, kao i dinamici pregovaračkog procesa.
Usvojen je i Četvrti kvartalni Izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2016 – 2018.
Vlada je donijela Uredbu o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike za 2017. godinu – Agrobudžet, za čiju realizaciju je opredijeljeno ukupno oko 31,5 miliona eura. Agrobudžetom su planirana sredstva za sistem direktnih plaćanja u oblasti stočarstva i biljne proizvodnje i za podršku mjerama ruralnog razvoja. Takođe, su obezbijeđena sredstva i za: podršku opštim servisima u poljoprivredi, socijalne transfere seoskom stanovništvu, tehničku i administrativnu podršku implementaciji programa, institucionalni razvoj i jačanje poljoprivrede Crne Gore, ribarstvo, program fitosanitarnih mjera i program obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja.
Vlada je usvojila Informaciju o Finansijskom sporazumu za Dunavski transnacionalni program za period 2014-2020, kao i Informaciju o Finansijskom sporazumu i Sporazumu o sprovođenju Programa međuregionalne saradnje Mediteran za period 2014-2020, koje se odnose na učešće Crne Gore u ovim programima u okviru IPA II perspektive.
Imajući u vidu izmjene u sastavu i organizaciji Vlade i personalnom promjenom na čelu Generalštaba Vojske Crne Gore, Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o obrazovanju Koordinacionog tima za upravljanje u vanrednim situacijama, kojim će rukovoditi predsjednik Marković.
Vlada je usvojila i Izvještaj o realizaciji Programa stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem za 2016/2017. godinu. U raspravi je istaknuto da su i poslodavci i visokoškolci pokazali veliko interesovanje za program, pri čemu je od strane poslodavaca oglašeno 9.173 slobodnih mjesta, dok se za učešće prijavilo 3.439 lica sa stečenim visokim obrazovanjem. Od prijavljenih visokoškolaca 3.274 je dobilo priliku da se stručno osposobljava, dok je za preostale organizovan drugi krug prijavljivanja.
Vlada je donijela Odluku o određivanju ministarstava koja imaju državne sekretare. Odlukom je predviđeno da po jednog državnog sekretara mogu imati ministarstva unutrašnjih poslova, odbrane, poljoprivrede i ruralnog razvoja, zdravlja, rada i socijalnog staranja, javne uprave, evropskih poslova i prosvjete. Zbog većeg obima nadležnosti, po dva državna sekretara mogu imati ministarstva finansija, ekonomije i saobraćaja i pomorstva, dok Ministarstvo održivog razvoja i turizma, zbog kompleksne organizacione strukture i različitih nadležnosti, može imati tri državna sekretara.
IZVOR: Vebsajt Vlade Crne Gore, 27.01.2017.
Naslov: Redakcija