Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
glavna-slika
Email Print

U PRIPREMI NACRT ZAKONA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI LIČNOSTI

29.01.2018.


Centar za građansko obrazovanje apeluje i na Ministarstvo unutrašnjih poslova da prilikom izrade najavljenog Nacrta zakona o zaštiti privatnosti ličnosti uzme u obzir sve ove probleme i da pruži odgovarajući zakonodavni odgovor u skladu sa evropskim standardima i praksama. Povodom 28. januara - Dana zaštite podataka o ličnosti, Centar za građansko obrazovanje (CGO) apeluje na Agenciju za zaštitu ličnih podataka, ali i druge nadležne državne organe, da posvećenije rade na informisanju i edukovanju javnosti o značaju zaštite podataka o ličnosti, kao i na unaprijeđenju zakonodavnog okvira u ovoj oblasti kako bi bilo usklađeno sa najboljim evropskim standardima i praksama, i kao takvo dosljedno primijenjeno u Crnoj Gori.

Kako podsjećaju, Ustavom Crne Gore ("Sl. list CG", br. 1/2007 i 38/2013 - Amandmani I-XVI) se posebno jemči svakoj osobi zaštita ličnih podataka, kroz zabranu upotrebe podataka o ličnosti van namjene za koju se ti podaci prikupljeni, i uz preduzimanje svih potrebnih mjera da se ti podaci zaštite od nezakonitog pristupa i zloupotrebe onda kada se ih organ posjeduje.

"Ovo ustavno načelo podrazumijeva i da pojedinac ima pravo da sam odredi kad, kako i u kojoj mjeri će se podaci o njemu saopštavati drugim licima, a ujedno ima pravo i na sudsku zaštitu u slučaju zloupotrebe njegovih ličnih podataka, a što je detaljnije propisano i postojećim Zakonom o zaštiti podataka ličnosti ("Sl. list CG", br. 79/2008, 70/2009, 44/2012 i 22/2017). No, u praksi se susrijećemo sa problemima na nekoliko nivoa", upozoravaju iz CGO-a.

Prvo, kako navode, brojne su situacije kada državni organi svjesno i neosnovano prikrivaju informacije i kada postoji osnov da ti podaci budu dostupni na uvid relevantnim subjektima ili nadležnim organima, odnosno kada postoji interes javnosti za to a zloupotrebljavajući načelo zaštite ličnih podataka. Ovo prati i izostanak proaktivnosti nadležnih institucija da obezbijede objelodanjivanje podataka koji su od interesa za javnost.

"Drugo, često izostaje reakcija nadležnih organa kada se podaci o nekoj ličnosti iznose od strane pojedinaca, medija, drugih državnih organa, kroz neefikasno sankcionisanje i postupanje kojim bi se spriječila takva praksa", poručuju iz CGO-a.

U posljednje vrijeme, kako navode, primjećujemo rastući negativan trend objelodanjivanja ličnih podataka u pojedinim medijima onih koji su predmeti njihovih medijskih objava, a koji predstavljaju pripadnike osjetljivih kategorija društva.

"Četvrto, s obzirom da živimo u doba razvijenih elektronskih komunikacija, zaštita podataka o ličnosti je naročito dobila na značaju, jer ovaj oblik komunikacija je učinio da su podaci o pojedincima dostupniji i da mogu biti lako zloupotrijebljeni. U Crnoj Gori ne postoji još dovoljno razvijena svijest o opasnosti koje ovo nosi, ali ni mehanizmi sankcionisanja onih koji na ovaj način zloupotrebljavaju lične podatke", zaključuju u CGO-u.


IZVOR: Vebsajt RTCG, 28.01.2018.


Naslov: Redakcija