Mobing i diskriminaciju na radu ne treba generalizovati, a poslovni odnosi moraju biti regulisani tako da postoje pravila i odgovornost za poslodavce, zaposlene i predstavnike nadležnih institucija zaduženih za kontrolu, ocijenjeno je iz Unije poslodavaca (UPCG).
Iz UPCG su saopštili da u svim tim grupacijama niti su svi dobri, niti su svi loši.
"Umjesto konstantnog prozivanja jednog te istog dežurnog krivca, isključivo poslodavca, za sve nepravde ovoga svijeta, vrijeme je da konačno, jasno i glasno, imenujemo one koji ne postupaju u skladu sa Zakonom o zabrani zlostavljanja na radu ("Sl. list CG", br. 30/2012), odnosno ne izvršavaju svoje obaveze ili ovlašćenja", navodi se u reagovanju UPCG na informacije o slučajevima diskriminacije na radu.
Predstavnici ove asocijacije, kako dodaju, nemaju namjeru da spore ili dovode u pitanje vjerodostojnost nijedne informacije o mogućim primjerima mobinga i diskriminacije, ali ocjenjuju kao kontraproduktivnim i posebno štetnim ocjene po kojima neetičko i zakonski nedozvoljeno postupanje u odnosima prema zaposlenima predstavlja "pravilo ponašanja" poslodavaca.
"Umjesto zaštite konkretnog zaposlenog, ovakav postupak dovodi do svojevrsne satanizacije cjelokupnog realnog sektora u kojoj svi privrednici odjednom postaju 'robovlasnici', radnici 'žrtve', a država nijemi posmatrač koji žmuri nad slučajevima diskriminacije i ugroženih prava iz radnog odnosa", navodi se u saopštenju.
Najveći broj postupanja na relaciji poslodavac – zaposleni, kako se dodaje, nijesu stvar mobinga ili diskriminacije, kako se to najčešće predstavlja javnosti, već vrlo često posljedica neodgovornog ponašanja ili manjka vještina i znanja zaposlenog, otežanih uslova poslovanja i upitne održivosti preduzeća.
"Ako smo dovoljno iskreni i pogledamo svoje okruženje, vrlo lako ćemo prepoznati kako one stručne, savjesne, vrijedne i odgovorne radnike, tako i one druge, nestručne i neodgovorne, koji izbjegavanjem ili kršenjem radnih obaveza, zloupotrebom bolovanja i sličnim nesavjesnim postupanjima nanose štetu poslodavcu i čitavom kolektivu", saopštili su iz UPCG.
Iz Unije podsjećaju da se u posljednje vrijeme sprovodi svojevrsna organizovana kampanja posebno naglašenog kritizerskog odnosa prema privrednim subjektima, a posebno poslodavcima koji posluju u privatnom sektoru.
Prema njihovim riječima, takav jednostran pristup rezultira i vrlo upitnim zaključcima koji ne počivaju na zvaničnim, relevantnim podacima i stvarnim stanjem po ovoj oblasti, već isključivo na anonimnim iskazima zlostavljanih pojedinaca.
Sve ovo vodi, kako se dodaje, stvaranju potpuno iskrivljene slike kojom se vrši svojevrsno etiketiranje i grupisanje poslodavaca i zaposlenih u samo dvije kategorije - onu lošu koju, po pravilu, čine poslodavci i dobru koju čine zaposleni.
Iz ove asocijacije su naveli da postoje i oni drugi, dobri primjeri brojnih preduzeća koja konstantno razvijaju sopstvene politike za implementaciju načela jednakosti i nediskriminacije, što potvrđuje ne samo njihov odgovoran odnos, već i postupanje koje prevazilazi puko poštovanje slova zakona.
"To su upravo oni poslodavci za koje briga o zaposlenima predstavlja moralnu obavezu, a takvi su prisutni u našem okruženju iako se o njima rijetko ili nikad ne piše i medijski izvještava", navodi se u saopštenju.
Čini se da je ugodnije i popularnije, kako se dodaje, napraviti klasičnu zamjenu teza i kazati kako je na primjer davanje otkaza, bez zalaženja u razloge za donošnje takve odluke čin mobinga, što je apsurd, ali i potvrda nerazumijevanja suštinskog značenja pojmova mobinga i diskriminacije na radu.
Iz UPCG navode da umjesto da zaposleni koji trpi mobing ili smatra da je diskriminisan, uz podršku svojih sindikalnih predstavnika, takav slučaj prijavi nadležnim institucijama, on od toga odustaje i odlučuje se da zbog straha od moguće odmazde za anonimno obraćanje putem medija.
UPCG podsjeća da radni odnos postoji ne samo u privatnom, već i u javnom i civilnom sektoru, što znači i u ministarstvima, agencijama i direkcijama, opštinama, nevladinim organizacijama, fakultetima, međunarodnim organizacijama i medijima.
"Za one koji ne znaju, a žele da znaju, lako je provjeriti podatak po kojem upravo javnu upravu karakteriše najveći broj sudskih procesa i predmeta vođenih u Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova po osnovu povrede prava iz radnog odnosa, mobinga ili diskriminacije na radu", navodi se u saopštanju.
Iz Unije zaključuju da je navedeni pristup opasan i višestruko kontraproduktivan, štetan podjednako i po one koji ga praktikuju i one u čiju se zaštitu staje, ali i po ukupno društvo.
Izvor: Vebsajt RTCG, 27.07.2015.