Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

PREDLOG ZAKONA O INOVATIVNOJ DJELATNOSTI: Predlogom propisa se omogućava obavljanje ove djelatnosti inovativnim organizacijama i drugim subjektima, domaćim i stranim pravnim i fizičkim licima. Predviđeno je da inovativnu djelatnost može da obavlja i fizičko lice, pronalazač – inovator


Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 22. oktobra 2015. godine utvrdila Predlog zakona o inovativnoj djelatnosti.

Predlog zakona je usaglašen sa ključnom inicijativom "Strategija Evropa 2020 - Unija inovacija", čiji je cilj unapređenje okvirnih uslova i pristupa za finansiranje istraživanja i inovacija, kako bi se omogućila transformacija inovativnih ideja u proizvode i usluge koji će stvarati rast ekonomije i nova radna mjesta. Pored toga, Predlog zakona je usaglašen i sa Ugovorom o funkcionisanju Evropske unije i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore EU (SSP).

Predlog zakona uređena je inovativna djelatnost u Crnoj Gori, na način koji će omogućiti:

- da inovacije postanu stub razvoja dinamičnog i relevantnog okruženja za razvoj nauke i istraživanja;

- da naučne ustanove i javna i privatna preduzeća iskoriste svoju aktivniju ulogu u istraživanjima i razvoju, kao i mogućnosti za transfer tehnologija; i

- da se podstiče kvalitet i značaj istraživanja i inovacija u Crnoj Gori.

Zakonskim uređenjem inovativne djelatnosti obezbijediće se:

• povezivanje naučnoistraživačkih ustanova, tj. naučne i akademske zajednice sa privrednim sektorom u realizaciji primijenjenih i razvojnih istraživanja;

• poboljšanje kompetitivnosti malih i srednjih preduzeća i promocija preduzetništva;

• i podrška start-up privrednim društvima.

Predlogom zakona se na jedinstven način uređuje inovativna djelatnost u domenima: strateškog okvira, vrsta inovativnih organizacija, upisa u Registar inovativnih organizacija i finansiranja ove djelatnosti.

Osnovno načelo na kojem se temelji Predlog zakona odnosi se na "dostupnost obavljanja inovativne djelatnosti svima pod jednakim uslovima". Na temelju ovog načela Predlogom zakona se omogućava obavljanje ove djelatnosti inovativnim organizacijama i drugim subjektima, domaćim i stranim pravnim i fizičkim licima.

Predlogom zakona je uređeno da inovativnu djelatnost obavlja pravno lice koje je već osnovano u skladu sa posebnim zakonom (Zakonom o NID, Zakonom o visokom obrazovanju, Zakonom o privrednim duštvima) i koje je upisano u Registar inovativnih organizacija koji treba da se vodi u Ministarstvu nauke.

Inovativne organizacije u smislu Predlog zakona su: naučno-istraživačke ustanove; centri izvrsnosti; ustanove visokog obrazovanja; centri za transfer tehnologija; naučno-tehnološki parkovi; inovaciono preduzetnički centri; poslovni inkubatori; privredna društva i djelovi privrednih društava. Pored toga, Predlogom zakona je uređeno da inovativnu djelatnost može da obavlja i fizičko lice, pronalazač – inovator.

Po prvi put Predlogom zakona se uređuje obaveza Vlade za donošenje Strategije inovativne djelatnosti na period od 5 godina. Strategiju predlaže Savjet za naučnoistraživačku djelatnost, i njome se uređuju: Specifični ciljevi inovativne djelatnosti; Prioritetni programi i projekti od opšteg interesa; Praćenje realizacije programa i projekata; Način finansiranja programa i projekata; i Infrastruktura za podršku inovacijama.

Najznačajnija novina odnosi se na uvođenje novih instrumenata u naučni sistem Crne Gore, kao što su:

  • Centar za transfer tehnologija;
  • Naučno-tehnološki park i
  • Inovaciono-preduzetnički centar.

Ova tri nova instrumenta, pored postojećih naučnih ustanova, centra izvrsnosti i ustanova visokog obrazovanja, omogućiće dalje podizanje nivoa i kvaliteta ukupne istraživačke zajednice u Crnoj Gori, i njene uporedivosti van granica naše države.

Izvor: Vebsajt Ministarstvo nauke, 22.10.2015.