Osnovni zadatak carinske službe Crne Gore je da omogući ubrzani promet legalne robe i putnika i obezbijedi zaštitu carinskog područja u skladu sa relevantnim standardima u toj oblasti, saopštio je direktor Uprave carina, Vladan Joković.
On je na godišnjoj konferenciji u vezi trgovinskih olakšica, koju je u Budvi organizovala Svjetska banka (SB) uz podršku Ministarstva finansija, rekao da je nesmetani promet robe u sigurnoj međunarodnoj trgovini jedan od glavnih uslova za ekonomski prosperitet svake države.
Iz Ministarstva je saopšteno da je na dvodnevnoj konferenciji na temu Koordinisano upravljanje granicom, održanoj u utorak i srijedu, učestvovalo preko 60 predstavnika iz 16 zemalja regiona Evrope i centralne Azije.
"Prisutni predstavnici carinskih organa, inspekcijskih službi i privatnog sektora imali su prilike da se upoznaju sa različitim konceptima saradnje i koordinacije graničnih službi koji se primjenjuju širom svijeta", navodi se u saopštenju.
Na konferenciji su predstavljeni primjeri najbolje međunarodne prakse u toj oblasti u okviru kojih je predstavljen uspješan model saradnje koji primjenjuju granične službe Norveške, Finske i Švedske.
"Kao potencijalno uspješni modeli tog vida saradnje prepoznati su i nacionalni komiteti za trgovinske olakšice koje pod okriljem Sporazuma o trgovinskim olakšicama, snažno podstiče Svjetska trgovinska organizacija (STO)", rekli su iz Ministarstva.
Generalni direktor u Ministarstvu finansija i kopredsjedavajući crnogorskog Nacionalnog komiteta za trgovinske olakšice, Novo Radović, ukazao je da je nakon nešto više od dvije godine funkcionisanja, danas u komitetu zastupljeno 17 različitih organa, od čega šest iz privatnog sektora.
"Proces reformi koji Nacionalni komitet podstiče doprinijeće boljoj integraciji u međunarodne trgovinske tokove i daljem ekonomskom razvoju Crne Gore", poručio je Radović.
Izlaganja su, u okviru četiri panela prezentacija, imali istaknuti predstavnici međunarodnih organizacija.
SB procjenjuje globalnu dobit od 200 milijardi USD godišnje kao rezultat smanjenja vremena zadržavanja na carini i boljeg upravljanja granicom.
IZVOR: Vebsajt RTCG, 22.09.2017.