Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

ODRŽAN ŠESTI SASTANAK ZAJEDNIČKOG KONSULTATIVNOG ODBORA IZMEĐU CRNE GORE I EVROPSKE UNIJE: Saradnja Vlade i civilnog društva značajna za uspjeh u pregovorima


U Briselu je 24. juna 2015. godine održan šesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora između Crne Gore i Evropske unije.

Članovi Odbora su razmijenili mišljenje o dosadašnjim rezultatima i daljim obavezama u pregovaračkom procesu i ukazali na značaj saradnje između Vlade i civilnog društva za postizanje uspjeha u pregovorima i napredovanje prema članstvu u EU. Takođe, na sastanku je bilo riječi o politici prema osobama s invaliditetom i reprezentativnosti sindikata.

Glavni pregovarač ambasador, Aleksandar Andrija Pejović, je istakao da uključenost predstavnika civilnog društva predstavlja posebnu vrijednost pregovaračkog procesa Crne Gore. "Za malu administraciju kakva je crnogorska, od izuzetne je važnosti uključivanje svih raspoloživih kapaciteta, znanja i iskustva u planiranje i sprovođenje sveobuhvatnih društvenih reformi", istakao je Pejović.

Ambasador je informisao o zakonodavnim aktivnostima u dijelu politike prema osobama s invaliditetom i situacijom u praksi, istakavši da Vlada preduzima aktivnosti u pravcu zabrane diskriminacije u svim oblastima društvenog života, kao i rješavanja pitanja pristupačnosti kako objektima, javnim i privatnim dobrima i uslugama, tako i informacijama i komunikacijama.

U pogledu socijalnog dijaloga razgovarano je o reprezentativnosti sindikata na svim nivoima u sferi socijalnog dijaloga, s fokusom na Zakon o reprezentativnosti sindikata ("Sl. list CG", br. 26/2010 i 36/2013).

Generalna direktorica za evropske poslove, Snežana Radović, je podsjetila da u pregovaračkoj strukturi imamo trećinu članova iz civilnog sektora i ukazala na dobru saradnju i doprinos koji oni pružaju radu radnih grupa.

Radović je, posebno, ukazala na intenzivnu saradnju na polju pripreme i sprovođenja Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore EU 2014-2018. Istakla je da predstavnici nevladinih organizacija kroz izradu i sprovođenje godišnjih akcionih planova, zajedno s predstavnicima Vlade, Skupštine i Zajednice opština rade na planiranju i sprovođenju aktivnosti koje imaju za cilj da EU i pregovarački proces približimo građanima, objasnimo prednosti pristupanja, kao i obaveze koje proces i buduće članstvo donose.

Predstavnici Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta su pohvalili uspostavljene mehanizme saradnje koji omogućavaju uključenost civilnog društva u pregovore o pristupanju Crne Gore EU.

Članovi Odbora su naglasili važnost formiranja ovog tijela koje omogućava predstavnicima civilnog društva u Crnoj Gori da u kontinuitetu sarađuju i razmjenjuju iskustva sa svojim kolegama iz EU, i na taj način doprinose pregovaračkom procesu.

Izvor: Vebsajt Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, 24.06.2015.