Video-nadzor, skeniranje i zadržavanje kopija identifikacionih dokumenata građana problemi su sa kojima se najčešće susretala Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, tokom nadzora u 2014. godini.
Agencija je u izvještaju o radu za 2014. godinu, koji je u skupštinskoj proceduri, konstatovala da su imali 122 nadzora, uz ocjenu da se stanje ipak mijenja nabolje.
U izvještaju se navodi da se video-nadzor često postavlja bez ikakve odluke i bez jasno utvrđenog razloga za njegovo korišćenje.
– U nekoliko slučajeva je korišćen internet prilikom video-nadzora. Postoje situacije da u objektima gdje su dozvoljene video-kamere – kuhinja, šank ili magacinski prostor – nije pribavljeno mišljenje zaposlenih, da ne postoji vidno obavještenje da se vrši video-nadzor i da pojedine postavljene kamere vrše povredu privatnosti, pa su samim tim prekršena elementarna ljudska prava na privatnost i lični integritet. U dijelu prikupljanja ličnih podataka kod zbirki korisnika usluga, rukovaci su u većini slučajeva poštovali preporuke Agencije da ne kopiraju odnosno skeniraju identifikaciona dokumenta i ne zadržavaju ista bez saglasnosti korisnika. U svim slučajevima gdje je ukazano na nepravilnosti shodno ostavljenom roku, rukovaci zbirke otklonili su nepravilnosti, što su kontrolori u postupku provjere i konstatovali –navodi se u izvještaju.
Glavni problem je instaliranje video-nadzora zbog lake dostupnosti i jeftine opreme za instaliranje.
– Česte su zloupotrebe u smislu namjernog dostavljanja ličnih podataka koje rukovalac ima u posjedu bez zakonskog uporišta i bez saznanja i/ili saglasnosti lica na koje se lični podaci odnose – piše u izvještaju.
Izvor: Vebsajt DAN online, 23.05.2015.