Ocjena agencije Standard&Poor’s ukazuje na kreditnu sposobnost sa spekulativnim elementima uz visok rizik
Kreditni rejting Crne Gore ostaje ograničen zbog visokog državnog duga, ocijenila je agencija za kreditni rejting Standard&Poor’s koja očekuje da će u 2019. godini državni dug Crne Gore iznositi 65 odsto BDP-a.
"Situaciju dodatno pogoršava jednostrano usvajanje eura u Crnoj Gori, koje gotovo da ne ostavlja prostor za fleksibilnost monetarne politike. Zemlja i dalje ostaje osjetljiva na rizike platnog bilansa, s obzirom na trajni istorijski deficit tekućeg računa”, navedeno je u izvještaju S&P-a za Crnu Goru.
Državni dug na kraju juna iznosio je 3,1 milijardu eura ili 70,1 odsto BDP-a. Od toga se na spoljni dug odnosi 2,64 milijarde eura i on je za godinu porastao za 448 miliona eura. Na ovaj rast uticao je novi sindicirani zajam od 250 miliona eura, uzet u maju ove godine od više zajmodavaca za refinansiranje budžeta, zaduženje po osnovu euroobveznica (rast sa 1,08 na 1,21 milijardu) i dug za gradnju dionice autoputa (rast sa 334 na 406 miliona).
S&P je potvrdio izgled rejtinga Crne Gore, koji je označen kao "stabilan", uz očuvanje ocjene B+/B. Ocjena ukazuje na kreditnu sposobnost sa spekulativnim elementima uz visok kreditni rizik. Kreditni rejtinzi utiču na kamatne stope koje se plaćaju na obveznice izdavaoca.
Rejting agencije ocjenjuju rejtinge prema stepenu kreditnog kvaliteta, a S&P-ova ocjena dugoročnog kreditnog rejtinga za Crnu Goru od B+ do B-, je samo jednu ljestvicu iznad najgore ocjene, C.
Iz Ministarstva finansija kažu da imajući u vidu da je kredina agencija Standard&Poors drugi put potvrdila rejting koji je dodijeljen Crnoj Gori u 2017.godini, ova činjenica upućuje na očekivanje da bi nakon treće ovakve potvrde moglo doći do povećanja kreditnog rejtinga.
“Na ovaj način je još jedna relevanta svjetska institucija prepoznala ozbiljnost sprovođenja mjera fiskalne konsolidacije, ali i ukupno povećanje ekonomske aktivnosti koje proističe iz unapređenja opštih uslova poslovanja”, saopšteno je ranije iz Ministarstva finansija.
S&P u izvještaju, međutim, potvrđuje da je fiskalni učinak mjera štednje u prvoj polovini 2018. godine bio manji od Vladinog cilja.
“Možemo smanjiti rejting ako bi fiskalni učinak Crne Gore bio slabiji nego što trenutno predviđamo. Ovo bi moglo biti slučaj, na primjer, ako nove mjere usvojene u okviru fiskalne strategije 2017-2020 ne ispune cilj. To bi takođe moglo biti slučaj ako Vladi bude teško da kontroliše pritiske potrošnje, posebno tokom opštih izbora u 2020. godini”, navodi se u izvještaju.
Pored toga, kako se dodaje, pritisak na rejting bi se mogao povećati i ako bi presušile strane direktne investicije ili se Crna Gora suočila sa nepredviđenim pritiskom postepenog pooštravanja globalne monetarne politike.
U Strategiji upravljanja javnim dugom 2018/20. predviđeno je da će mjere sanacionog plana od početka ove godine, kao što su veći PDV, veće akcize i niži tekući troškovi, uticati na smanjene potrebe za zaduživanjima i pad javnog duga. Strategijom je predviđeno da će državni dug na kraju ove godine iznositi 2,96 milijardi eura (67,5 odsto BDP-a). Vlada je u međuvremenu uradila dva rebalansa budžeta, a glavni razlozi su bili pad prihoda od akciza za 14 miliona eura zbog organizovanog šverca, rast tekućih izdataka za 27 miliona zbog povećanja broja zaposlenih u javnoj upravi, povećani troškovi za zdravstvo za 25 miliona eura, kao i potrebe za većim zaduženjima državnog budžeta.
S&P predviđa da će rast ekonomije Crne Gore ove godine iznositi 3,5 odsto.
U S&P smatraju da rano sprovođenje reformi koje će Crnu Goru uskladiti sa EU, predstavlja preokret, ali veruju da će ovaj proces biti samo postepen.
"Uprkos obnovljenom momentu koji se odnosi na integraciju Balkana u EU, naše viđenje je da je prognoza o pristupanje 2025. godine optimistična. Napominjemo da bi napredak Crne Gore mogao bi biti ometan kako domaćim dešavanjima, tako i rastućim euroskepticizmom među postojećim državama članicama, koje će, prema pravilima EU, na kraju morati jednoglasno da odobre članstvo Crne Gore", navodi se u izvještaju S&P.
IZVOR: Vebsajt Vijesti.me, 21.09.2018.
Naslov: Redakcija