Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

VLADA CG DONIJELA VIŠE AKATA NA OSNOVU SAGLASNOSTI VEĆINE ČLANOVA A BEZ ODRŽAVANJA SJEDNICE

24.08.2020.


Vlada Crne Gore je u četvrtak, 20. avgusta 2020. godine, bez održavanja sjednice, a na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, usvojila Informaciju o potrebi obezbjeđivanja lične zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava za sve učesnike izbornog procesa u cilju epidemiološke zaštite biračkih mjesta. Državna izborna komisija je u cilju epidemiološke zaštite biračkih mjesta dostavila potrebne količine lične zaštitne opreme za sve učesnike izbornog procesa, kao i potrebne količine dezinfekcionih sredstva za sva biračka mjesta, a na osnovu preporuka dobijenih od strane Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

U Informaciji se navodi da su prilikom definisanja neophodne količine lične zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava korišćeni podaci o broju lica broju lica upisanih u birački spisak i broju biračkih mjesta, te broju članova biračkih odbora i njihovih zamjenika, kao i o broju opunomoćenih predstavnika i akreditovanih posmatrača na biračkim mjestima. Takođe, uzeta je u obzir i procjena broja birača koji će glasati putem pisama, kao i procjena broja crnogorskih državljana koji se nalaze u samoizolaciji. Vrsta potrebne lične zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava određena je u skladu sa Tehničkim preporukama za održavanje izbora u cilju epidemiološke zaštite birača, pripremljenim od strane Državne izborne komisije, poštujući mjere Nacionalnog koordinacionog tijela, Instituta za javno zdravlje i naredbi Ministarstva zdravlja koje obavezuju sve građane Crne Gore.

Tim povodom, zadužena je ZU Apoteke Crne Gore „Montefarm“ da izvrši isporuku lične zaštitne opreme i to: 500.000 kom zaštitnih maski, 10.000 kom zaštitnih rukavica i 12.000 kom zaštitnih jednokratnih mantila Upravi za imovinu, za potrebe biračkih mjesta, a Uprava za imovinu je zadužena da za potrebe biračkih mjesta obezbijedi ličnu zaštitnu opremu, sredstva za dezinfekciju ruku i površina, sredstva za higijenu i ambalažu za sakupljanje i odlaganje medicinskog otpada.

Uprava za imovinu zadužena je da po hitnom postupku, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama ("Sl. list CG", br. 74/2019), izvrši nabavku nedostajućih količina lične zaštitne opreme.

Usvojena je Informacijao realizaciji mjera namijenjenih poljoprivredi i ribarstvu u okviru Trećeg paketa socio-ekonomskih mjera. U okviru Trećeg Vladinog paketa socio-ekonomskih mjera, kreirane su kratkoročne i dugoročne mjere u cilju podrške poljoprivredi i ribarstvu. Kratkoročne mjere podrazumijevaju podsticaj u cilju održavanja likvidnosti. Ovom mjerom, za koju je već objavljen javni poziv, Vlada pruža mogućnost zainteresovanim pravnim i fizičkim licima da ostvare pravo na subvencionisanje kamate tokom grejs perioda u trajanju od 12 mjeseci za postojeće kredite kod komercijalnih banaka ili Investicionog razvojnog fonda. Pravo na subvencionisanje će moći da ostvare fizička lica, privredna društva i preduzetnici, koji su registrovani poljoprivredni proizvođači, registrovani ribari, registrovani uzgajivači ribe ili prerađivači poljoprivrednih i ribljih proizvoda, koji do 31.12.2020. godine podnesu zahtjev za subvencionisanje kamate, u skladu sa uslovima i procedurom naznačenim u javnom pozivu.

U Informaciji se ističe da će se narednom periodu pokrenuti i realizacija dugoročnih mjera podrške iz Trećeg paketa socio-ekonomskih mjera, odnosno Koncepta brzih prodora u sektorima poljoprivrede i ribarstva, koji će obezbijediti značajne mogućnosti za: novu proizvodnju, nova radna mjesta, novu vrijednost, novi značajni ekonomski rast. Koncept podrazumijeva nastavak podrške malim gazdinstvima i njihovoj konkurentnosti, generisanje velikih pokretača u ključnim sektorima i široku kooperantsku mrežu malih gazdinstava, kroz bolju konkurentnost, tržišnu prepoznatljivost i bolju povezanost sa sektorom trgovine i turizma, što će doprinijeti smanjenu uvozne zavisnosti. U cilju stvaranja podsticaja navedenim investicijama, biće formirane namjenske kreditne linije kod Investicino-razvojnog fonda i poslovnih banaka, po povoljnim uslovima, koje će podrazumijevati adekvatnu ročnost, grejs period i subvenciju 80 odsto kamate, a najviše do 3 odsto kamatne stope, tokom trajanja grejs perioda. Sredstva za subvencionisanje kamate i kod kratkoročnih i kod dugoročnih mjera će biti obezbijeđena iz Tekuće budžetske rezerve.

Vlada je usvojila Informaciju o rezultatima razgovora sa crnogorskim komercijalnim bankama u Crnoj Gori po pitanju realizacije Trećeg paketa socioekonomskih mjera Vlade Crne Gore. U Informaciji se ističe da je u cilju obezbjeđivanja uslov za oporavak ekonomije predviđeno zaključivanje kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama, kako bi se kroz direktne aranžmane ili obezbjeđivanjem garancija obezbijedila sredstva za kreditiranje privrede pod povoljnijim uslovima. Zakonom o budžetu predviđeno je zaključivanje aranžmana sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope (CEB) do 70 miliona eura , kao i izdavanje garancija za aranžmane između Evropske investicione banke (EIB) i komercijalnih banaka u Crnoj Gori do 50 miliona eura.

Imajući u vidu potrebu da se s realizacija Trećeg paketa socio-ekonomskih mjera krene u što je moguće kraćem roku, Ministarstvo finansija je obavilo razgovore sa svim komercijalnim bankama u Crnoj Gori. Bankama su prezentovane mogućnosti za saradnju na tako što bi Vlada obezbijedila polovinu sredstava u iznosu od 70 miliona eura, dok bi banke obezbijedile drugu polovinu. Sredstva bi se bankama prenijela beskamatno, sa rokom povraćaja od sedam godina i grace periodom od dvije godine, a služila bi finansiranju obrtnih sredstava, likvidnosti i investicija. Sa druge strane, banke bi bile dužne da obezbijede drugu polovinu od 70 eura, što bi činilo ukupni aranžman od 140 eura, kao i da omoguće finansiranje privrednih aktivnosti pod povoljnijim uslovima nego što su trenutno na tržištu. Za ovaj program ponude su poslale skoro sve banke, a ukupan iznos ponuda je 132,5 miliona eura.

Za krajnjeg korisnika limit za obrtna sredstva iznosiće 300 000 eura od strane Vlade i isto toliko od banke, a za investicije limit će biti 500.000 eura, tako da najveći iznos odobrenih sredstava po ovim uslovima može biti 600.000 za obrtna sredstv/likvidnost, a za investicije 1.000.000 eura.

Vlada je ovlastila Ministarstvo finansija na nastavi pregovore sa komercijalnim bankama u cilju pripreme ugovora o saradnji na sprovođenju Programa Trećeg paketa socio-ekonomskih mjera, a Darka Radunovića, ministra finansija, da potpiše ugovore o saradnji.

Usvojena je Informacija o Projektu „The Incredible Destinations & Events“. U Informaciji je naglašeno da Projekat predstavlja inovativanu multidimenzionalnu platformu koja promoviše turističke destinacije, kulturnu baštinu i njihove vrijednosti koristeći elemente koji su atraktivni za mlade i nove putnike kao što su: muzičke zvijezde, kreativne industrije i nove tehnologije. Industrija turizma i zabave se trenutno, zbog pandemije COVID-19, nalazi na novom, izazovom i putu promijena, tako da video prenos događaja je postao inovativni i glavni kanal medijske komunikacije i promocije. Novi mediji i nova tehnologija emitovanja nastupa najboljih svjetskih izvođača doprinosi potpuno novoj i inovativnoj promociji događaja i destinacija, što predstavlja ideju ovog Projekta. Shodno mjerama Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti za suzbijanje pandemije COVID -19, predviđeno je da će dogođajima prisustvovati izuzetno mali broj publike, do 40 osoba, poštujići sve potrebne propisane mjere.

Finansiranje Projekta obezbijediće Ministarstvo održivog razvoja i turizma - 100.000,00 eura, Ministarstvo kulture – 50.000,00 eura, Ministarstvo finansija – 49.000,00 eura. Usljed izuzetne hitnosti prouzrokovane uticajem pandemije COVID19 na turističku privredu, zaduženo je Ministarstvo održivog razvoja i turizma da radi realizacije Projekta sprovede pregovarački postupak bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje, shodno članu 59 stav 3 Zakona o Javnim nabavkama Crne Gore.

Vlada je razmotrila i usvojila Zahtjev za davanje saglasnosti za isplatu neisplaćenih prekovremenih sati za sanitarne inspektore. Zbog povećanja obima posla u period pandemije korona-virusa, zdravstveno-sanitarni inspektori su bili angažovani za rad van radnog vremena, uključujući svaku subotu, nedjelju i noćni rad od marta ove godine, a Uprava za inspekcijske poslove im je isplaćivala po 40 sati mjesečno, koliko je zakonom dozvoljeno. Vlada je dala saglasnost za isplatu za ovu namjenu neto iznosa oko 14.000 eura sa računa Uprave za inspekcijske poslove.

Usvojena je Informacija o izradi online platforme za elektronsko podnošenje zahtjeva u okviru Programa za unapređenje konkurentnosti privrede za 2020. godinu. Program za unapređenje konkurentnosti privrede za 2020. godinu koji je Vlada donijela 30. jula ove godine namijenjen je razvoju i unapređenju sektora mikro, malih, srednjih, velikih preduzeća i preduzetnika kroz 17 programskih linija, od kojih je 7 novih, a postojećih 10 dodatno unaprijeđeno. Program je dodatno obogaćen novim programskim linijama finansijske podrške, koje se odnose na internacionalizaciju mikro, malih i srednjih preduzeća i njihovu digitalizaciju, cirkularnu ekonomiju, podršku mladima i ženama u biznisu, pokretanje i unapređenje proizvodne djelatnosti i četiri programske linije koje će se uporedo promovisati i sprovoditi.

Posebna novina u implementaciji Programa u odnosu na prethodnu godinu ogleda se u mogućnosti online apliciranja, pribavljanja neophodne dokumentacije po službenoj dužnosti, skraćenju rokova u pogledu evaluacije i odobrenja zahtjeva, kao i dinamike u pogledu isplate istih, što predstavlja još jednu dodatnu vrijednost u kvalitetu sprovođenja samog Programa. Novi elektronski servis - Online platforma za realizaciju Programa za unapređenje konkurentnosti privrede za 2020. godinu biće realizovan na portalu Ministarstva ekonomije https://www.subvencije.me/ords/f?p=2803 omogućujući potencijalnim korisnicima Programa elektronsko podnošenje zahtjeva i prateće dokumentacije, shodno uslovima i kriterijumima definisanim Javnim pozivom, kao i svakom pojedinačnom Programskom linijom.

Vlada je usvojila Informaciju o dopuni Plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2020. godinu i donijela Dopunu plana u koji je, u skladu sa Zakonom o koncesijama, uvršteno i Ležište uglja „Mataruge“, opština Pljevlja, Pojava arhitektonsko-građevinskog (ukrasnog) kamena „Vinići”, opština Danilovgrad i Pojava tehničko-građevinskog kamena (vulkanita) „Piševska rijeka”, opština Andrijevica. Prilikom odabira istražno-eksploatacionih prostora vodilo se računa o prostorno-planskoj dokumentaciji, kako ne bi došlo do konflikta plana eksploatacije i planskih dokumenata, o samoj poziciji prostora (nalaze se u široj okolini navedenih opština), imovinsko–pravnih odnosa, kao i o zainteresovanosti određenih investitora za dodjelu koncesija.

Vlada je donijela Odluku o imenovanju Državne komisije za reviziju idejnog rješenja za dionicu Andrijevca-Boljare. Komisija ima devet članova, a predsjednik je prof. dr Mladen Ulićević.

Donijeta je Odluka o visini naknade za polaganje ispita za sticanje zvanja i ovlašćenjа o posebnoj osposobljenosti članova posade broda i jahte. Odlukom se uvode novi ispiti I novi cjenovnik naknada koje plaćaju pomorci ispitnim komisijama u lučkim kapetanijama Bar i Kotor.

Vlada je donijela i Odluku o visini naknade za rad Komisije za polaganje ispita za sticanje zvanja i ovlašćenja o posebnoj osposobljenosti članova posade broda i jahte.

Radi usaglašavanja sa odgovarajućim normativnim rješenjima sadržanim u Zakonu o finansiranju upravljanja vodama, Vlada je donijela Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o visini i načinu obračunavanja vodnih naknada i kriterijumima i načinu utvrđivanja stepena zagađenosti voda. Novim odredbama uspostavlja se pravilna raspodjela ustanovljenih naknada na način što će se obračunavati i naknada po osnovu „korisne“ površine povremeno plavljenog zemljišta, koje bi se u slučaju da nije potopljeno koristilo u svrhe razvoja poljoprivrede i gradske ili druge infrastrukture. Primjena odluke u tom dijelu omogućiće mnogo pravičniju raspodjelu sredstava za korišćenje hidroakumulacija, a što će u konačnom biti značajan benefit za jedinice lokalne samouprave na čijim teritorijama se ove akumulacija nalaze, a i za državu.


IZVOR: Vebsajt Vlade Crne Gore, 21.08.2020.


Naslov: Redakcija