Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
glavna-slika

UPRAVNI SUD CG: Upravni sud ima dvije važne uloge koje se manifestuju u punoj snazi prilikom odlučivanja u raznim oblastima prava, primjenom nekoliko stotina zakonskih i podzakonskih akata

23.11.2016.


Upravni sud je garant djelotvorne zaštite ljudskih prava i sloboda i bastion vladavine prava kada je u pitanju primjena zakona od izvršne vlasti, ocijenila je predsjednica tog suda Branka Lakočević.

Ona je rekla da Upravni sud ima dvije važne uloge koje se svakodnevno manifestuju u punoj snazi prilikom odlučivanja u raznim oblastima prava, primjenom nekoliko stotina zakonskih i podzakonskih akata.

"Upravni sud predstavlja bastion vladavine prava kada je u pitanju primjena prava od izvršne vlasti. On je garant djelotvorne zaštite ljudskih prava i sloboda dok istovremeno štiti javni interes i neophodnost demokratkog društva", navela je Lakočević na otvaranju regionalne konferencije o sudskoj kontroli uprave na Zapadnom Balkanu.

Ona je rekla da se iz toga može zaključiti koliki je značaj i uloga tog suda za ostvarivanje pravne države i vladavine prava, prvenstveno kao značajnog činioca u kontroli rada javne uprave, u zaštiti prava i pravnih interesa fizičkih i pravnih lica, ali i zaštiti javnih interesa.

Prema njenim riječima, Upravni sud u budućnosti čekaju veliki izazovi u primjeni novih instituta u Zakonu o upravnom sporu ("Sl. list CG", br. 54/2016) i Zakona o upravnom postupku ("Sl. list CG", br. 56/2014, 20/2015 i 40/2016).

"Zalagaćemo se da se unaprijedi nivo efikasnosti, djelotvornosti i transparentnosti. Taj cilj se može postići jedino zajedičkim radom i zalaganjem sudija i svih zaposlenih u Upravnom sudu", poručila je Lakočević.

Ona je dodala da je krajnji cilj zaštita interesa svih učesnika u upravnom sporu.

Predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica, podsjetila je da je sudska kontrola upravnih akata u Crnoj Gori obezbijeđena kroz dvije sudske instance – Upravnog i Vrhovnog suda.

"Svakako da je u današanjem vremenu izazov pružiti pravnu zaštitu prava građana u razumnom roku, pogotovu imajući u vidu osjetljivost pravne materije koja je predmet rješavanja u upravnom sporu", navela je Medenica.

Ona je saopštila da je Vrhovni sud stekao status posmatrača u Asocijaciji državnih savjeta i vrhovnih upravnih jurisdikcija Evropske unije (EU) koja ima za cilj promociju i jačanje upravnog sudstva širom EU.

"A jedan od benefita koji Crna Gora kao posmatrač uživa jeste mogućnost učestvovanja u programu razmjene sudija u zemljama članicama EU", pojasnila je Medenica.

Ona je navela da se u Evropi transparentnost i otvorenost rada uprave prepozanju kao osnovno pravo pojedinca i ključna komponenta demokratskog društva.

"Tome svakako teži i Crna Gora što je prepoznala i Evropska komsija u poslednjem Izvještaju o napretku u kom je ocijenjeno da će pored reforme državne uprave, koja je u toku, pravni okvir upravnog sudstva biti osnažen novim usvojenim zakonima", navela je Medenica.

Sudska kontrola uprave, kako je navela, ni u kom slučaju nije neprijateljska u odnosu na moć aparata državne uprave, već naprotiv, "ona ga može samo osnažiti, dajući legitimitet osporenim odlukama".

"Sa druge strane, sudska kontrola je garant prava građana na državnu upravu u njenom najboljem izdanju, zbog čega sudije prilikom primjene novog Zakona o upravnom sporu moraju biti na visini sudskog zadatka", poručila je Medenica.


IZVOR: Vebsajt CdM, 22.11.2016.