Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
glavna-slika
Email Print

PRIJAVA NA JAVNU RASPRAVU POVODOM PREDLOGA IZMJENA I DOPUNA ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA TRAJE DO 5. NOVEMBRA: Zainteresovani subjekti primjedbe, predloge i sugestije mogu dostaviti Ministarstvu u pisanoj formi na propisanom obrascu

23.10.2018.


Ministarstvo ekonomije pozvalo je sve zainteresovane da se do 5. novembra prijave na javnu raspravu povodom Predloga izmjena i dopuna zakona o zaštiti potrošača.

Ministarstvo je javnu raspravu pokrenulo početkom sedmice.

Zainteresovani subjekti primjedbe, predloge i sugestije mogu dostaviti Ministarstvu u pisanoj formi na propisanom obrascu”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo će nakon završetka javne rasprave razmotriti sve primjedbe i sačiniti izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi.

U obrazloženju predloženog akta navodi se da je osnov za njegovo donošenje primarno usklađivanje sa evropskim direktivama.

U zakonodavstvu Evropske unije (EU) korišćenje prava prodaje na daljinu i od vrata do vrata preko granice u praksi su vrlo ograničene, zato su države članice transponovale direktive sa dodatnim pravima potrošačima, koji ograničavaju trgovce u prodaji preko granice”, navodi se u tekstu.

Evropska komisija (EK) je kao razlog za donošenje nove direktive navela i nisko povjerenje potrošača da kupuju preko granice, jer je pregled pokazao da su potrošači uvjereni da je zaštita u drugim državama članicama niža i da postoji veći rizik da će nešto poći po zlu.

Kod prodaje na daljinu ustanovljeno je da oko 80 odsto potrošača kupuje na daljinu u Švedskoj, Danskoj, Finskoj i Velikoj Britaniji, ali samo oko 14 do 24 odsto njih kupuje preko granice u Rumuniji, Grčkoj i Portugaliju.

U postojećem zakonodavstvu Crne Gore već postoje određene odredbe o zaštiti potrošača kod sklapanja ugovora na daljinu ili van poslovnih prostorija, koje su usklađene sa evropskim direktivama, ali je bilo neophodno usklađivanje sa novim direktivama”, dodaje se u tekstu zakona.

Usvajanje ovog zakona, kako su kazali iz Ministarstva, predstavljaće važan segment u usaglašavanju nacionalnog zakonodavstva sa evropskim i imaće direktan uticaj na ostvarivanje visokog nivo zaštite potrošača u vezi sa ugovorima zaključenim između potrošača i trgovaca.


IZVOR: Vebsajt RTCG, 22.11.2018.


Naslov: Redakcija