Poboljšanjem znanja sudskih vještaka, kojih u Crnoj Gori ima više od hiljadu, značajno se unaprjeđuje pravosuđe u cjelini, sa samim tim i država, poručeno je na dvodnevnom skupu u Bečićima.
Drugi kongres Udruženja sudskih vještaka održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva pravde, međunarodnog je karaktera i okupio je više od sto predstavnika Udruženja sudskih vještaka iz okruženja, a plenarni predavači su najeminentniji stručnjaci u toj oblasti iz zemlje, regiona i Sjedinjenih Američkih Država.
Predsjednik Udruženja, Nebojša Kavarić, ukazao je u uvodnom obraćanju da u Crnoj Gori ima više od hiljadu sudskih vještaka najrazličitijih profila koji, sa obrazovnim i stručnim institucijama kojima se povjerava u određenim slučajevima vještačenje, predstavljaju značajan faktor u realizaciji propisa koji regulišu oblast pravosuđa i doprinose njegovoj efikasnosti i dosljednoj primjeni odredbi koje se odnose na obavezu pravednog donošenja sudskih odluka kao svetog cilja pravosudnog sistema.
U tom procesu, kako je rekao, je nezaobilazna funkcija vještačenja i podrazumijeva i veliku odgovornost i obaveze vještaka, posebno na planu poštovanja etičkih načela i principa i stalnog stručnog usavršavanja i praćenja savremenih trendova u naučnim oblastima kojima pripadaju.
"Sudski vještaci, prije svega, moraju biti svjesni svoje velike odgovornosti koje imaju u sudskom postupku, tim više što praksa sudova pokazuje da se vrlo rijetko događa, da sud ide protivno nalazu i mišljenju vještaka od kojeg je zatražio pomoć u utvrđivanju pojedine činjenice", kaže se u saopštenju Udruženja.
Nasuprot tome, dodaje se, postoji i velika odgovornost suda da u težnji ka pravilnoj primjeni materijalnog prava odredi predmet i obim vještačenja.
"U skladu sa navedenim, uloga dokaza u vještačenjima u sudskom postupku je gotovo od neprocjenjivog značenja", saopšteno je iz Udruženja.
Kongres je organizovan kroz plenarna predavanja, usmene prezentacije, poster prezentacije, s krajnjim ciljem da se, u konstruktivnoj atmosferi, na bazi naučno-stručnih znanja i priznatih metodologija nastavi uspješna saradnja sa sudovima, tužilaštvima, notarima, izvršiteljima, advokatima i time doprinose efikasnijim i pravednijim sudskim odlukama i primjeni pravnih propisa.
Kako se navodi, budući da je funkcionisanje pravosudnog i tužilačkog sistema u funkcionalnoj zavisnosti od nalaza i mišljenja vještaka kao dokaznog sredstva, na Kongresu su zastupljene sve oblasti vještačenja.
"Tokom prvog dana skupa svi učesnici su saglasni da se unaprjeđenjem znanja vještaka značajno unaprjeđuje pravosuđe u cjelini, a samim tim i Crna Gora kao država, koja je nadomak članstva u EU. Konstatovano je da će u budućnosti, samo vještaci sa licencom (koji prate standarde EU) moći će da se bave vještačenjem", dodaje se u saopštenju.
Udruženje sudskih vještaka Crne Gore je osnovano 2000. godine, a prvi Zakon o sudskim vještacima ("Sl. list RCG", br. 79/2004) je donijet 2004. godine, zahvaljujući, kako navode iz Udruženja, grupi entuzijasta, koji i danas značajno doprinose unaprjeđenju rada sudskih vještaka u Crnoj Gori.
"Udruženje sudskih vještaka ima posebnu privilegiju u Zakonu o sudskim vještacima iz 2004. godine, kao i u novom Zakonu o sudskim vještacima ("Sl. list CG", br. 54/2016) iz 2016. godine, u kojem je definisano kao asocijacija koja okuplja, organizuje i edukuje vještake Crne Gore", kaže se u saopštenju.
Od osnivanja do danas, saopšteno je, Udruženje sudskih vještaka Crne Gore imalo je i danas ima značajanu ulogu u sudskim i tužilačkim postupcima.
"Svojim aktivnostima Udruženje teži da vještačenje, kao i funkcija vještaka budu egzaktan, empirijski rad, oslobođen subjektivnosti i pristrasnosti", zaključuje se u saopštenju.
IZVOR: Vebsajt RTCG, 21.10.2017.
Naslov: Redakcija