Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
glavna-slika
Email Print

NACRT ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PENZIJSKOM I INVALIDSKOM OSIGURANJU: Vatrogasci i policajci nezadovoljni Nacrtom zakona

23.08.2018.


Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju je loš za sve zaposlene i penzionere, kao i za sve one koji će u narednom periodu biti zaposleni i penzioneri, jer se drastično pogoršavaju uslovi za odlazak u penziju sa normom da se moraju ispuniti oba uslova i 40 godina staža i najmanje 65 godina života, dok u potpunosti obesmišljava institut beneficiranog radnog staža.

To je poručeno sa protesta kojeg su organizovale sindikalna organizacija Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija i Strukovni odbor spasilaca-vatrogasaca na Rimskom trgu ispred sjedišta Ministarstva rada i socijalnog staranja, koji je predlagač zakona.

Oni su upozorili i da prema onome što predviđa novi zakon vatrogasci, spasioci, zatvorski policajci, policajci, vojnici,... moraće da, i pored beneficiranog radnog staža, rade do svoja najmanje 57 godine života, iako sami zakoni za njihove djelatnosti predviđaju da neke poslove mogu da rade osobe sa najviše 45 ili 55 godina starosti.

Predsjednik sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević ukazao je na protestu da je radna grupa koja je pripremala ovaj zakon odbila sve predloge sindikata, kao i da je pomoćnik ministra za penziono osiguranje Jovo Pajović svojim predlozima i izjavama pokazao da ne poštuje rad vatrogasaca, policajaca, vojnika...

On je kazao da neće odustati namjere da poboljšaju uslove zaposlenih koje taj Sindikat zastupa.

Predsjednik strukovnog odbora vatrogasaca-spasilaca, Ratko Pejović, poručio je da izmjene ovog zakona utiču na sve građane Crne Gore.

"Taj Zakon je loš po radnika, po penzionera, po studente i srednjoškolce, a posebno je loš za vatrogasce-spasioce, zatvorske policajce, vojnike i policajce jer se njegovim izmjenama nipodaštava benificirani radni staž", ukazao je Pejović.

Član izvršnog odbora vatrogasaca-spasilaca, Goran Pečurica, rekao je da su vatrogasci-spasioci ugroženi, ocjenjujući da su preduzetne jedinice (vatrogasci - spasioci u firmama) posebno ugrožene.

"Preduzetne jedinice ni do sada nisu imale benificirani radni staž. U mojoj jedinici postoji slučaj čovjeka koji ima 58 godina i 38 godina radnog staža i još mora da radi. Ne da želi, već je primoran da radi, iako Zakon o zaštiti i spašavanju navodi da u 55 godini prestaje njegova služba, on još uvijek mora da radi jer nema uslova za penziju. Sa ovim novim Zakonom, taj dio koji je bio do 55 godina, produžava se na 65 godina", ukazao je Pečurica.

On je apelovao na ministra rada i socijalnog staranja da povuče predlog, ocjenjujući da je njime pogoršan status zaposlenih.

"Takvi uslovi se ne sprovode čak i u pojedinim, mnogo manje razvijenim državama u odnosu na Crnu Goru. Takav način ophođenja i razmišljanja Ministarstva rada dovodi radnike ne u radnički, već u ropski položaj. To je robovlasništvo i robovlasničko društvo", ukazao je Pečurica.

Oko 300 učesnika protesta je nakon toga organizovalo protestnu šetnju do zgrada MUP-a, Vlada i Skupštine, gdje su se razišli uz najavu da njihova borba za zaštitu svojih prava tek počinje.


IZVOR: Vebsajt Vijesti, Goran Kapor, 21.08.2018.


Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija