Implementacijom Sporazuma o trgovinskim olakšicama Crna Gora kreira uslove za poslovanje koji obezbjeđuju korist za sve učesnike u realizaciji spoljnotrgovinskih poslova, saopštio je predstavnik Njemačke organizacije za tehničku saradnju GIZ, Markus Vaškun.
"Potrebno je dodatno raditi na jačanju saradnje između privatnog i javnog sektora i unaprijeđivanju usluga koje obezbjeđuje javni sektor, imajući u vidu da konačni korisnici nijesu samo preduzeća, već građani", rekao je Vaškun na sastanku u Privrednoj komori PKCG.
Sastanak sa privrednicima u PKCG organizovan je u sklopu projekta za podršku implementacije Sporazuma Svjetske trgovinske organizacije STO o trgovinskim olakšicama, za dio koji se odnosi na brzu poštu, kojeg u Crnoj Gori implementira GIZ u saradnji sa DHL Express-om.
Iz PKCG su objasnili da je cilj projekta da se kroz direktno uključivanje biznisa multinacionih kompanija, koje posluju u skoro svim zemljama svijeta, na najbolji način kreiraju i sprovedu reforme koje olakšavaju uslove za trgovinu u skladu sa preporukama najbolje prakse.
Projekat se realizuje u okviru Globalne alijanse za trgovinske olakšice, u saradnji sa Svjetskim ekonomskim forumom WEF i Međunarodnom trgovinskom komorom ICC, kao nova inicijativa koja je pokrenuta nakon potpisivanja STO Sporazuma o trgovinskim olakšicama u Baliju.
Učesnici sastanka u PKCG razmatrali su postojeće procedure, odnosno njihovu primjenu u praksi i ocijenili da postoji niz ograničenja koja utiču na brzinu puštanja robe u slobodan promet, što negativno utiče na koncept brze pošte.
Na sastanku je razgovarano i o načinu i vremenu za dostavljanje dokumentacije, upotrebi sertifikata euro 1, sistemu plaćanja usluga carinjenja i upotrebi dozvola.
Potpredsjednik PKCG, Ljiljana Filipović, saopštila je da je praksa u realizaciji spoljnotrgovinskih poslova u poslednjih par godina unaprijeđena.
Ona je kazala da je projekat koji je Svjetska banka SB realizovala u saradnji sa Upravom carina i PKCG, u vezi sa unaprijeđenjem elektronske razmjene podataka između privrednih subjekata i carine, bio uspješan.
Filipović smatra da bi u narednom periodu trebalo dodatno raditi na unaprijeđenju sistema analize rizika, kao na transparentnosti u postupcima carinskih kontrola.
Međunarodni ekspert za trgovinske olakšice, Ditmar Jost, rekao je da će biti razmatrana mišljenja kako privatnog, tako javnog sektora iz oblasti carinskih procedura kada je brza pošta u pitanju, kako bi se na osnovu dobijenih informacija definisala dalja razrada projekta.
Izvor: Vebsajt CdM, 22.05.2016.