Kodeks novinara Crne Gore je ažuriran. U pravilima se prvi put pominju komentari na portalima, zatim uvreda i kleveta, a pobrojane su i situacije u kojima novinari treba da zaštite djecu od zloupotrebe u medijima.
Ključne novine u sadržaju Kodeksa su:
2.8. Online komentari
Online mediji treba da definišu svoja interna pravila vezano za komentare trećih osoba.
Ova pravila treba da imaju za cilj izbjegavanje nezakonitog i neetičkog sadržaja, uz puno poštovanje slobode izražavanja.
Komentatori moraju biti upoznati sa ovim pravilima.
Komentare na portalima moderira administrator, po ustanovljenim pravilima.
Ipak, u kodeksu se ne pominju nikakve sankcije niti odgovornost u slučaju nepoštovanja pravila.
Osim komentara na portalima, kodeks se prvi put bavi uvredom i klevetom sa kojima se često srijećemo u medijima "na ovaj ili onaj način".
4.3.Uvreda i kleveta
Mediji moraju da djeluju u dobroj vjeri, čak i kada upućuju jaku kritiku.
Iako novinarska sloboda obuhvata i moguće pribjegavanje određenom stepenu pretjerivanja,provokacijeili vrijeđanja, nije prihvatljivo klevetanje, niti izrazi koji nisu opravdani za potrebe izvještavanja o pitanjima u interesu javnosti.
Pod uvredljivim govorom podrazumijeva se bezrazložan lični napad na osobu i on ne može biti zaštićen pravom na slobodu izražavanja.
Novi kodeks je izmijenjen i dijelu koji se odnosi na zaštitu djece. Sada su pobrojane situacije u kojima novinari treba da obrate posebnu pažnju i da zaštite djecu od zloupotrebe.
8.1. Interesi djece
(a) Mediji su obavezni da postupaju u skladu sa načelima Konvencije o pravima djeteta Ujedinjenih nacija, i da sa posebnom pažnjom istražuju informacije koje zadiru u interese djece. U skladu sa tim, ni jedno dijete ne smije biti izloženo medijskom miješanju u njegov privatni i porodični život, dom ili ličnu prepisku, kao ni napadima na njegovu čast i ugled.
(b) Mediji su obavezni da iskažu poseban obzir kada izvještavaju o maloljetnicima, posebno ako su maloljetnici žrtve bilo koje vrste porodičnog, vršnjačkog ili drugog nasilja.
Nedopustivo je objavljivanje fotografija i snimaka djece žrtava nasilja, kao i otkrivanje njihovog identiteta.
(c) Mediji su obavezni da iskažu poseban obzir kada izvještavaju o maloljetnicima za koje se sumnja da su umiješani u protivzakonite radnje, poštujući načelo prezumpcije nevinosti, i izbjegavajući senzacionalizam.
Nedopustivo je objavljivanje fotografija i snimaka maloljetnika osumnjičenih za kriminal, kao i otkrivanje njihovog identiteta.
(d) Nedopustiva je svaka medijska zloupotreba djece kojom se izlažu poniženju zbog nekog oblika patnje, kao što su siromaštvo ili neprihvatljivo ponašanje i činjenje odraslih.
(e) Za objavljivanje informacija kojima je izvor maloljetnik, novinar/novinarka treba da ima dozvolu roditelja/staratelja tog maloljetnika.
(f) Nedopustivo je objavljivanje fotografija i snimaka djece i maloljetnika bez dozvole roditelja/staratelja.
Osim toga, kodeks upućuje i na "originalnost" tekstova.
11.2. Originalnost
Novinar/novinarka ne smije koristiti tuđi tekst, ideje i slike bez odgovarajućeg navođenja autora i izvora.
Izvor: Vebsajt CdM, Milica Minić, 21.04.2016.