Podaci o izviđajnom postupku ne smiju se objaviti bez odobrenja Glavnog specijalnog tužioca, odnosno specijalnog tužioca, koga on ovlasti, navodi se u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.
Prijedlog zakona predviđa da se bez posebnog odobrenja sudije za istragu nadležnog suda ne smiju objaviti podaci istražnog postupka koji su naredbom Specijalnog tužilaštva, shodno Zakoniku o krivičnom postupku ("Sl. list CG", br. 57/2009, 49/2010, 47/2014 - odluka US, 2/2015 - odluka US, 35/2015 i 58/2015 - dr, zakon), određeni kao tajni.
"Neovlašćeno objavljivanje ovih podataka je krivično djelo povreda tajnosti postupka iz Krivičnog zakonika Crne Gore", navodi se u obrazloženju.
U predmetima iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva koji su u fazi izviđaja i istrage, radi što efikasnijeg postupanja, ograničeno je pravo javnosti na informacije zato što njihovo objavljivanje u određenim fazama može uticati na kvalitet i efekte vođenje postupka.
"Nedavna praksa objavljivanja raznih informacija, tačnih i netačnih, potvrdila je potrebu da se preciznije definiše zabrana i odgovornost za objavljivanje ovih podataka", navodi se u obrazloženju.
Prijedlogom zakona je predviđeno da rukovodioca policijskog odjeljenja i njegove članove bira direktor Uprave policije, na predlog Glavnog specijalnog tužioca, u roku od 15 dana od dobijanja predloga, koji mora biti obrazložen.
Izvor: Vebsajt CdM, 21.02.2016.