"U dijelu izvještaja koji se odnosi na Djelotvornost Zaštitnika ljudskih prava i sloboda (Ombudsmana) navodi se da su "različiti sagovornici istakli da je ključna uloga Ombudsmana u rješavanju diskriminacije postala vidljivija i pohvalili su njegov konstruktivan dijalog sa civilnim društvom", izjavili su iz Evropske komisije za borbu protiv rasizma i netrpeljivosti (ECRI).
ECRI je takođe zapazio da se djelotvornost Ombudsmana značajno poboljšala od njegovog posljednjeg izvještaja.
Takođe se kaže da statistika potvrđuju da se razvija povjerenje u instituciju Zaštitnika, kao i da je građani pozitivno doživljavaju.
" ECRI je obaviješten da se preporuke Ombudsmana gotovo uvijek poštuju, iako ombudsman nije kvazi-sudsko tijelo. To pokazuje značaj koji se pridaje odlukama ove institucije i kod građana i kod organa vlasti", piše u Izvještaju.
ECRI preporučuje da vlasti dalje jačaju kapacitet Ombudsmana da djelotvorno sprovodi svoj mandadt u borbi protiv diskriminacije.
"To treba da uključuje, između ostalog, slobodu da ombudsman sam postavlja svoje zaposlene i dovoljno sredstava da se obezbijede dodatni ljudski resursi i da se promoviše podizanje svijesti, uključujući i kroz sprovođenje istraživanja i aktivnosti na terenu", dodaje se u Izvještaju.
Kaže se da je značajan napredak ostvaren u rješavanju problema nedovoljnog kadra u instituciji Ombudsmana.
"Prema Zakonu o budžetu Crne Gore za 2017. godinu ("Sl. list CG", br. 83/2016 i 42/2017), gotovo da nema finansijskih sredstava opredjeljenih za aktivnosti istraživanja koja bi imala za cilj da se proizvedu i objave informacije relevantne za promovisanje svijesti kod opšte populacije", upozorili su iz ECRI-ja.
ECRI preporučuje da vlasti izmijene i dopune propise koji se odnose na izbor i razrješenje Ombudsmana da bi dalje ojačali njegovu nezavisnost i obezbijedili povjerenje građana.
Uprkos činjenici da se govor mržnje kažnjava po zakonu, ECRI konstatuje da je veoma mali broj slučajeva koji zaista završe pred sudom, i da se "čak i veoma teški slučajevi podstrekavanja na rasnu i homofobnu mržnju tretiraju kao prekršaji i rijetko rezultiraju osuđujućim presudama".
Posebno naglašavaju odluku Zaštitnika u vezi prava na mirno okupljanje i obavezu države da ukloni rizike za bezbjednost i da obezbijedi uspješnu organizaciju Parade ponosa u Nikšiću.
Ovo specijalizovano tijelo EK pozdravlja i reakciju vlasti na neke od nasilnih incidenata.
"Na primjer, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Ombudsman javno su osudili napad na romskog dječaka i snažno podstakli vlasti da obezbijede da se izvrši djelotvorna istraga i da se počinioci krivično gone na odgovarajući način", kaže se u dokumentu.
IZVOR: Vebsajt CdM, 19.09.2017.
Naslov: Redakcija