Potrošač u Crnoj Gori, iako postoji Zakon o zaštiti potošača ("Sl. list CG", br. 2/2014, 6/2014 - ispr. i 43/2015 - dalje: Zakon), najčešće je prepušten sam sebi i vrlo rijetko nailazi na razumijevanje trgovaca. Građani i dalje ne znaju ko me da se obrate kada kupe neispravnu i nekvalitetnu robu, a u trgovinama ne žele da im je zamijene.
U Centru za zaštitu potrošača CEZAP ističu da im svakodnevno stižu mnogobrojne pritužbe građana, koji se raspituje u o mogućnostima reklamacije kupljene robe.
Najveći broj žalbi upućuje se zbog lošeg kvaliteta tehničkih uređaja, nepoštovanja rokova isporuke namještaja i računara, prekoračenja roka za popravku...
Irena Korać iz CEZAP-a kaže da se potrošači žale jer trgovci ne žele da izvrše zamjenu kupljene robe.
"U slučaju da se potrošač predomisli nakon kupovine i želi proizvod da zamijeni za drugi zbog boje, broja, modela i slično, trgovac nema zakonsku obavezu da izvrši zamjenu, već je to njegova dobra volja, tj. dobra trgovačka praksa, za koju slobodno možemo reći da kod nas nije zaživjela", kaže Korać.
Ona ističe da se reklamacije najčešće odnose na tehničke uređaje mobilne telefone, kompjutere i opremu, bijelu tehniku i slično.
Prema Zakonu trgovac je odgovoran za nesaobraznost robe u roku od dvije godine od dana prelaska rizika na potrošača. Ali, ukoliko se nesaobraznost pokaže u roku od 90 dana od dana kupovine, tada potrošač ima slobodu izbora, odnosno pravo da zahtijeva popravku, zamjenu, umanjenje cijene ili raskid ugovora uz povraćaj novca. Nakon isteka perioda od 90 dana potrošač nema pravo na slobodu izbora, već, u slučaju nesaobraznosti, ostvaruje pravo na popravku ili zamjenu prozvoda za drugi.
Kroz svakodnevne žalbe potrošača stiče se utisak da trgovci često svjesno krše Zakon ili su nedovoljno upoznati sa njegovom sadržinom", navela je Korać i dodala da po evidenciji CEZAP-a najveći broj prigovora se upućuje prodavnicama tehničke robe.
Inače, riječ nesaobraznost, na koju se pozivaju trgovci i Zakon, u stvari znači da roba sadrži određene standarde, koji moraju biti validni u roku koji piše u ugovoru.
U CEZAP-u smatraju da građani nijesu dovoljno upoznati sa odredbama Zakona i da često ne obraćaju pažnju na činjenicu da postoje obaveze trgovaca i da zbog toga trpe štetu.
Izvor: Vebsajt CdM, 19.10.2015.