Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
glavna-slika
Email Print

POGLAVLJE 17: Korišćenje eura se ne dovodi u pitanje

20.03.2019.


U pregovorima Crne Gore sa Evropskom unijom (EU) korišćenje eura se ne dovodi u pitanje, dok su nivo fiskalnog deficita i duga jedno od najvećih iskušenja sa kojima će se ekonomija suočiti, ocijenila je profesorica na Ekonomskom fakultetu Danijela Jaćimović.

"Korišćenje eura se ne dovodi u pitanje, a ono što bi moglo predstavljati izazov je kako definisati ekonomske politike koje bi trebalo da budu usaglašene sa evropskim u procesu pregovaranja, sa ciljem da dovedu du rasta i razvoja, uz uvažavanje činjenice da mi već imamo euro", ukazala je Jaćimović.

Ona je rekla da to do sada nije bilo slučaj u procesu pregovaranja, jer se do sada pregovaralo isključivo sa zemljama koje imaju sopstvenu valutu, tako da su potrebna određena prilagođavanja.

"To predstavlja dodatni pregovarački izazov i napor za pregovaračke strukture sa obje strane", ocijenila je Jaćimović.

Ona je, komentarišući pregovore Crne Gore u Poglavlju 17 koje se odnosi na ekonomsku i monetarnu uniju, ukazala da je ispunjavanje rigoroznih kriterijuma EU vezanih za monetarnu uniju za sve zemlje bio veliki izazov.

"Stoga to može da bude izazov i za Crnu Goru. Rigoroznost kriterijuma posebno dolazi do izražaja kada se radi i fiskalnoj politici, više nego sto se radi o ispunjavanju monetarnih standarda", smatra Jaćimović.

Na pitanje na koji način će se riješiti pitanje ispunjenja Mastrihtskih kriterijuma, s obzirom na visinu crnogorskog javnog duga i nivo budžetskog deficita, Jaćimović je odgovorila da su visina fiskalnog deficita i duga, kao i njihovo smanjenje, jedno od najvećih iskušenja sa kojim će se suočiti crnogorska ekonomija.

"Rješenje ovog problema mora sadržati dobro osmišljene domaće mjere, koje se odnose na mudro i štedljivo upravljanje javnim finansijama i stimulisanje ekonomskog rasta. S druge strane ne smijemo zanemariti ni efekte globalnog tržišta. Nepovoljna međunarodna konjuktura nije pogodan ambijent za smanjivanje fiskalnog deficita i javnog duga, ni u jednoj zemlji. Globalno osnaživanje rasta moglo bi značajnije uticati da smanjenje tih stopa", objasnila je Jaćimović.


IZVOR: Vebsajt CdM, 17.03.2019.


Naslov: Redakcija