Poreska uprava PU je u prethodnom periodu intenzivno komunicirala sa dužnicima sa takozvane Crne liste, u cilju analize dostupnih mogućnosti za izmirenje obaveza i planiranja daljih koraka za njihovu naplatu, saopštio je direktor te institucije Miomir M. Mugoša.
"Imajući u vidu da je kvalitetna baza podataka neophodan preduslov za preduzimanje mjera naplate i kontrole, formirali smo radne timove zadužene za integraciju informacionog sistema i sređivanje baze podataka i analitičkih računa obveznika, ali i za analizu i segmentaciju poreskih dugovanja prema starosti, stepenu realne mogućnosti za naplatu i riziku po obezbjeđenje", rekao je Mugoša.
On je, govoreći o poreskom dugu, rekao da se njegov značajan dio odnosi na kompanije koje već duži niz godina ne obavljaju djelatnost, zbog čega kod takvih potraživanja ne postoji nikakva mogućnost naplate.
"S druge strane, jedan dio obaveza duguju kompanije kod kojih je u toku stečajni postupak, okončanjem kojeg očekujemo da će biti naplaćen jedan dio poreskih potraživanja. Kada je u pitanju naplativi dio potraživanja, PU kontinuirano preduzima sve zakonom propisane mjere za naplatu, odnosno blokadu žiro-računa, uspostavljanje hipoteke na nepokretnu imovinu i iniciranje stečajnog postupka nakon iscrpljenja svih ostalih mjera", precizirao je Mugoša.
Pored aktivnosti u vezi sa uspostavljanjem precizne evidencije i naplate zaostalih potraživanja, PU, kako je dodao, preduzima i mjere za efikasnu naplatu tekućih obaveza, poštujući princip neselektivnosti i jednakog tretmana svih poreskih obveznika i očekuje da će takvim pristupom spriječiti rast duga i obezbijediti što veći stepen naplativih obaveza.
"Praksa objavljivanja listi najurednih poreskih obveznika i najvećih poreskih dužnika uvedena je prije dvije godine, a prepoznata je i pozdravljena, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou, zahvaljujući činjenici da se pokazalo da značajno doprinosi povećanju stepena poštovanja poreskih propisa od poreskih obveznika", podsjetio je Mugoša.
Takozvana Crna lista objavljuje se, prije svega, u skladu sa zakonskom obavezom propisanom Uredbom o uslovima i kriterijumima objavljivanja liste poreskih dužnika ("Sl. list CG", br. 56/2012 i 53/2013), u cilju promocije transparentnosti kao osnovnog kriterijuma u radu PU i identifikovanja kompanija koje kao najveći poreski dužnici istovremeno predstavljaju i nepouzdane privrednike i poslovne partnere.
"Obveznici sa Bijele liste su, s druge strane, prepoznati kao zdrave kompanije koje uredno izmiruju obaveze prema svojim povjeriocima i samim tim predstavljaju i afirmativne potencijalne poslovne partnere na tržištu. U tom svijetlu, treba pomenuti i olakšice u vidu nižih kamatnih stopa koje Investiciono-razvojni fond IRF omogućava najurednijim poreskim obveznicima, čija imena se nalaze na listama PU", precizirao je Mugoša.
On je najavio da će praksu objavljivanja Crne i Bijele liste nastaviti i u ovoj godini, a prioritet u radu PU i dalje će biti kontinuirano ulaganje i jačanje odnosa razumijevanja i povjerenja sa urednim poreskim obveznicima, koji izmirivanjem poreskih obaveza i poštovanjem zakona Crne Gore zajedno sa državnim institucijama učestvuju u izgradnji povoljnog poslovnog ambijenta i društva u cjelini.
Mugoša je rekao da je pred PU zahtijevan zadatak sveobuhvatne reforme te institucije, kroz kadrovsko jačanje, stabilizaciju i nadgradnju informacionog sistema, kao i modernizaciju poslovnih procesa, u cilju efikasnije zaštite poreskih prihoda i obezbjeđenja poštovanja poreskih propisa na dugoročnom nivou.
"Te aktivnosti biće realizovane u skladu sa strateškim ciljevima institucije, ali i prema smjernicama i kroz zajedničke projekte sa međunarodnim partnerima, poput Svjetske banke (SB), Međunarodnog monetarnog fonda MMF i Evropske komisije EK", naveo je Mugoša.
On je najavio da u toku ove godine očekuju da će utvrditi preciznu evidenciju poreskog duga, u cilju čega je formirana i Komisija za izradu modela za utvrđivanje kriterijuma i procedura za identifikaciju, način klasifikacije i evidencije nenaplativog poreskog duga, što će predstavljati i polaznu tačku za preduzimanje aktivnosti za naplatu što većeg dijela naplativih potraživanja.
"Osnivanjem novih organizacionih jedinica, naročito Odjeljenja za upravljanje rizicima, biće obezbijeđeni preduslovi za izradu plana za obezbjeđenje poštovanja poreskih propisa, koji se sastoji od seta mjera za podsticanje dobrovoljnog poštovanja poreskih propisa kroz jačanje servisa i informisanje poreskih obveznika, ali i inspekcijski nadzor i naplatu poreskih prihoda", saopštio je Mugoša.
Kada je u pitanju borba protiv sive ekonomije, ta institucija će, kako je naveo, i dalje postupati po smjernicama Vladine Komisije za suzbijanje sive ekonomije, a zahvaljujući analizi rizika radiće na usmjeravanju dostupnih resursa na najrizičnije djelatnosti i segmente poreskih propisa.
"Planiranim uvođenjem elektronskog sistema za praćenje evidentiranja prometa preko fiskalnih registar kasa, naročito bi se usmjerile aktivnosti vezane za suzbijanje sive ekonomije i zaštitu prihoda od poreza na dodatu vrijednost", rekao je Mugoša.
On je rekao da je ukupna neto naplata poreza i doprinosa u prošloj godini iznosila 874,98 miliona eura, čime je plan prošlogodišnjeg budžeta premašen čak 19 miliona eura.
Najbolji rezultati naplate ostvareni su kod koncesionih naknada i to u neto iznosu od 36,75 miliona eura, što je čak 50 odsto odnosno više od 12 miliona eura iznad planiranog. Naplata doprinosa za socijalno osiguranje iznosila je 440,45 miliona ili 23 miliona eura više od planiranog.
"Naročito treba izdvojiti naplatu poreza od samostalne advokatske djelatnosti, koja je samo na teritoriji Podgorice, Danilovgrada i Cetinja u prošloj godini iznosila 3,31 milion eura, od čega je u decembru naplaćeno 865,11 miliona eura, što je 97 odsto više nego u istom mjesecu 2014. godine, zahvaljujući primjeni intenzivnih i neselektivnih mjera naplate", precizirao je Mugoša.
Takođe, u prošloj godini ostvarena je naplata od preko 52 miliona eura zaostalih poreskih potraživanja.
"U decembru je ostvaren rekordno dobar rezultat naplate poreza i to u neto iznosu od 100,99 miliona eura, što je čak 20 miliona eura iznad plana, koji je iznosio 81,02 miliona eura za taj mjesec", zaključio je Mugoša.
Izvor: Vebsajt CdM, 17.01.2016.