Crna Gora će smanjiti emisije gasova staklene bašte za 30 odsto u odnosu na baznu 1990. godinu, saopštio je predsjednik države, Filip Vujanović.
On je na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama u Maroku, rekao da su okvirna konvencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama i Pariski sporazum "nužan globalni odgovor na višedecenijske klimatske promjene koje su postale ozbiljna globalna prijetnja za sigurnost, zdravlje, standard i kvalitet života ljudi ukupnog čovječanstva".
"Zato su one velika tekovina čovječanstva sa maksimalnom odgovornošću svih potpisnica i obavezom koja pripada svim državama i Ujedinjenim nacijama koje su ovom konvencijom i sporazumom dobile posebnu ulogu u međunarodnoj zajednici", ocijenio je Vujanović.
Predsjednik je rekao da sve potpisnice konvencije, prihvatajući obaveze iz Pariskog sporazuma i Agende Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine, imaju odgovornost da doprinesu ukupnim naporima za smanjenje emisija gasova staklene bašte.
"U skladu sa Namjeravanim nacionalno utvrđenim doprinosom Crna Gora će smanjiti svoje emisije za 30% u odnosu na baznu 1990. godinu. Upravo usvojena Nacionalna strategija u oblasti klimatskih promjena slijedi ove generalne smjernice. Obaveze djelovanja svih država članica Ujedinjenih nacija i potpisnica Pariskog sporazuma podrazumijeva, uz uvažavanje specifičnosti svake države, vrednovanje i regionalnih prilika i punu koordinaciju sa državama regiona. U tom smislu Crna Gora je iskazala jasnu spremnost da u okviru regionalnih inicijativa Jugoistočne Evrope i Mediterana koordinira svoje aktivnosti kako bi one imale adekvatan regionalni efekat i doprinos regiona globalnom uspjehu", rekao je Vujanović.
Dajući posebni značaj potrebi efikasnog globalnog odgovora, Crna Gora, kako je rekao, iskazuje punu spremnost za monitoring i učešće na svim sastancima na kojima se analizira efekat sprovođenja mjera zaštite od klimatskih promjena uz spremnost da dogovorene mjere sprovede odmah i bez izuzetka.
Izvor: Izvor: Vebsajt RTCG, 16.11.2016.