Opštine koje imaju ugovore sa Ministarstvom finansija o reprogramu poreskih obaveza, a koje su proteklih mjeseci bez saglasnosti ministarstva objavljivali oglase i zapošljavali radnike, rizikuju raskid tog ugovora i prinudnu naplatu poreskog duga.
Ministarstvo finansija i Zavod za zapošljavanje prave analizu i upoređuju podatke, a uskoro bi o tome raspravljala i Vlada. Ugovori o reprogramu duga potpisivani su 2014. i 2015. godine, a ukupan poreski dug tih 16 opština iznosio je 90 miliona eura.
Novi direktor Zavoda za zapošljavanje Rade Milošević rekao je da je 12 opština koje imaju ugovore o reprogramu poreskih obaveza od 21. maja raspisalo oglase za zapošljavanje 204 radnika bez prethodne saglasnosti Ministarstva koja je obavezna tim ugovorom.
On je naveo da Zavod prema zakonu nema pravo da odbije objavljivanje poslatog oglasa, zbog čega je odlučio da o ovim slučajevima obavijesti Ministarstvo finansija i javnost.
"Ovi oglasi, osim što su objavljeni bez saglasnosti Ministarstva finansija, objavljeni su prije stupanja na funkcije kontrolora u tim opštinama predviđenim Sporazumom o slobodnim izborima. Najviše oglasa raspisala je Opština Budva 67 za 20 dana. U 85 odsto oglasa rok za prijavljivanje je manji od 15 dana. Iako se u većem broju slučajeva radi o sezonskom zapošljavanju, prekršena je procedura", naveo je Milošević.
Na pitanje da li zbog kršenja obaveza Ministarstvo finansija može raskinuti ugovore o reprogramu poreskih obaveza sa tim opštinama i krenuti u naplatu poreskog duga, Milošević je rekao da to nije u njegovoj nadležnosti, ali da svako kršenje ugovora vuče posljedice.
Osim Budve, oglase bez saglasnosti objavljivali su Bar, Nikšić, Andrijevica, Plav, Berane, Pljevlja, Bijelo Polje, Cetinje, Danilovgrad, Ulcinj i Rožaje.
Izvor: Vebsajt Vijesti, 15.06.2016.