U Podgorici je, 15. marta 2016. godine, održan prvi sastanak Zajedničkog odbora za primjenu Sporazuma o saradnji između vlada Crne Gore i Albanije u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji.
Sastanak su otvorili, sa crnogorske strane, državni sekretar za evropske integracije ambasador Aleksandar Andrija Pejović i, u ime Vlade Albanije, ministarka za evropske integracije Kljajda Đoša.
Predmet prvog sastanka Zajedničkog odbora je bilo predstavljanje tekućih aktivnosti i budućih obaveza iz procesa pristupanja EU i, u tom kontekstu, razmatranje mogućnosti za unapređenje i konkretizaciju saradnje dvije države u ovoj oblasti. Učesnici sastanka su razmijenili mišljenje o usklađivanju sa pravnom tekovinom Evropske unije, aktuelnom momentu u pregovorima Crne Gore s Evropskom unijom, te korištenjem sredstava iz fondova EU koji su na raspolaganju u okviru nacionalne i višekorisničke Ipe, kao i programa prekogranične saradnje.
Ambasador Pejović je iznio uvjerenje da će održavanje Zajedničkog odbora doprinijeti unapređenju političkog dijaloga, privredne i trgovinske saradnje, kao i sagledavanju brojnih pitanja koja se odnose na pravosuđe i unutrašnje poslove, kretanje kapitala i radnika, usklađivanje zakonodavstva s pravnom tekovinom EU i druge oblasti od obostranog interesa dva susjeda. U tom smislu je istakao posvećenost crnogorske strane dijalogu sa susjedima i prenosu bogatog znanja stečenog u najzahtjevnijem krugu proširenja do sada.
Ministarka za evropske integracije Albanije Kljajda Đoša je istakla da ovaj sastanak predstavlja nastavak saradnje koje se temelji na sporazumu dva ministarstva koji je potpisan prošle godine. Istakla je da je cilj sastanka razmjena znanja, iskustva i ideja iz procesa evropske integracije i poručila da je Albaniji, koja je korak iza Crne Gore u procesu pristupanja, bitno da čuje crnogorsko iskustvo i naučene lekcije kako bi definisala najbolji model za nastavak procesa. Iznijela je uvjerenje da će ovaj sastanak biti od koristi za obje strane, posebno u pogledu razmjene mišljenja po pitanju usklađivanja sa pravnom tekovinom EU, kao i u dijelu bilateralne i trilateralne saradnje. Podsjetila je da Albanija ima status države kandidata i istakla očekivanje da će ta država uskoro otvoriti pregovore o pristupanju.
Dvije delegacije su, takođe, razmijenile iskustvo iz korištenju fondova pretpristupne pomoći EU. Istaknuto je da su tokom prethodnog perioda dvije države učestvovale u deset regionalnih projekata u okviru Zapadnobalkanskog investicionog okvira. Dobra saradnja u ovoj oblasti rezultirala je da je u decembru 2015. odobren zajednički projekt ukupne vrijednosti 3,5 miliona eura za pripremu studije izvodljivosti za dionicu Jadransko-jonskog autoputa na teritoriji Crne Gore i Albanije. Uspješna saradnja dvije države u sklopu Programa prekogranične saradnje periodu 2007-2013 gdje su realizovana 24 projekta čija je vrijednost za crnogorske partnere iznosila 5,6 miliona eura, uključujući strategijski projekt rekonstrukcije graničnog prelaza Božaj-Hani Hotit i izgradnja graničnog prelaza Grabon-Zatrijebačka Cijevna.
Istaknuto je da će u okviru finansijske perspektive 2014-2020, Crna Gora i Albanija učestvovati u bilateralnom programu prekogranične saradnje vrijednosti 13,8 miliona eura, kao i u trilateralnom programu Italija-Albanija–Crna Gora čija je ukupna vrijednost 93 miliona eura i koji ima za cilj unapređenje strateške prekogranične saradnje za pametan i održiv razvoj, te povezivanje regionalnih i lokalnih aktera iz tri države u cilju razmjene znanja i iskustava.
Imajući u vidu zajednički vanjskopolitički cilj, članstvo u EU, obje delegacije su naglasile posvećenost daljem snaženju bilateralnih odnosa i konkretizaciji saradnje u ovoj oblasti. Zajednički je ocijenjeno da formiranje Zajedničkog odbora predstavlja dobar forum za razmjenu iskustva i znanja koje dvije države stiču na putu prema Evropskoj uniji.
Izvor: Vebsajt Ministarstvo vanjskih poslova, 15.03.2016.