Tridesetjedna nevladina organizacija protestuje zbog odluke ministra Kemala Purišića da skrati javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Uputili su i pismo premijeru Dušku Markoviću, u kome kažu da je ministar skratio javnu raspravu uprkos apelu 14 nevladinih organizacija.
"Smatramo da je njegov postupak protivan zakonu i pravilima Vlade i da odražava formalistički pristup javnoj raspravi, bez stvarne želje za konsultovanjem NVO", navodi se u pismu 31 NVO.
Podsjećaju da je javna rasprava o Nacrtu zakona pokrenuta u petak, 2. juna i okončana samo pet dana kasnije, u srijedu 7. juna.
"Već narednog dana, 8. juna, planirana je sjednica Vlade na kojoj se našao i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti (2. tačka dnevnog reda), što ukazuje na to da se unaprijed računalo da bilo kakav rezultat rasprave neće uticati na izmjenu Nacrta koji je sačinilo ministarstvo. U roku od pet dana tzv. javne rasprave, od kojih su tri bila radna, nije bilo moguće da se obavijestimo da je rasprava započela, analiziramo sve predložene izmjene i dopune zakona i sačinimo obrazložene predloge, uprkos želji da pružimo odgovarajući doprinos. Štaviše, na okruglom stolu 7. juna, ministar Purišić nam je saopštio da su propisi omogućavali da se javna rasprava uopšte i ne sprovede", poručuju iz ovih NVO.
Tvrde da je Purišićev stav su suprotan Zakonu o državnoj upravi ("Sl. list RCG", br. 38/2003,"Sl. list CG", br. 22/2008, 42/2011 i 54/2016) i Uredbi o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona ("Sl. list CG", br. 12/2012), koji propisuje da rasprava o tekstu zakona traje najmanje 40 dana od dana objavljivanja javnog poziva.
"Nažalost, uprkos više puta ponovljenoj molbi, predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja nijesu odgovorili na čemu temelje tvrdnju da ova javna rasprava nije ni morala biti održana. Prethodno je objašnjeno da je cilj hitnih izmjena izvršavanje odluke Ustavnog suda. Međutim, rok za izvršavanje ove odluke, odnosno za podnošenje Prijedloga zakona Skupštini a ne njegovo usvajanje u Skupštini, ističe tek 12. avgusta. Ispostavilo se da prava korisnica naknada nisu ni uređena Nacrtom zakona već do danas neobjavljenim odlukama Vlade. Takođe, predstavnici Ministarstva nijesu obrazložili, odnosno pružili bilo kakavu analizu ili izvještaj na osnovu kojih bi se mogli sagledati razlozi zbog kojih se pristupilo suštinskim izmjenama Zakona o socijalnoj zaštiti", navodi se u protestu NVO.
Od premijera Markovića zahtjevaju da spriječi "nezakonitu praksu izbjegavanja i karikiranja javnih rasprava o zakonima koji uređuju ljudska prava, posebno imajući u vidu načelnu posvećenost Vlade transparentnom radu i saradnji sa nevladinim organizacijama".
IZVOR: Vebsajt RTCG, 13.06.2017.
Naslov: Redakcija