Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

ELEKTRONSKI TRANZITNI POSTUPAK STARTUJE DO 2021. GODINE

15.02.2019.


Projekat uvođenja zajedničkog tranzita robe i primjene kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS) koji podrazumijeva postupak tranzita robe bez zadržavanja na granicama i uz elektronsku komunikaciju carinskih organa bio je u fokusu sjednice Odbora udruženja špeditera i Uprave carina. Crna Gora treba da pristupi Konvenciji o elektronskom tranzitnom postupku do kraja 2021. godine.

Kako je saopšteno iz Privredne komore Crne Gore, Uprava carina započela je njegovu implementaciju krajem novembra 2018. Projekat će trajati dvije godine, a u okviru implementacije predviđena je tijesna saradnja Uprave sa privrednicima i upoznavanje sa projektom kroz radionice.

Prema riječima predsjednika Odbora Radovana Radulovića špediteri su kroz razgovor sa predstavnicima Uprave carina došli do zajedničke platforme za pravovremeno i interaktivno rješavanje izazova u njihovom poslovanju ističući otvorenost i dosadašnju saradnju sa Upravom carina.

"Implementacija projekta smanjiće trošenje materijalnih resursa, kao i vrijeme odvijanja spoljnotrgovinskog prometa", ukazao je Radulović.

Iz Uprave carina su saopštili da će aplikacija koja će pratiti tranzitni postupak donijeti benefite svim učesnicima u prometu. Kompletan postupak će se sprovoditi elektronski i pratiti u svim državama članicama konvencije o elektronskom tranzitnom postupku, a to su sve zemlje EU, EFTA-e, te Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska.

"Planirano je da Crna Gora pristupi konvenciji do kraja 2021. godine", rekla je Tatjana Vujisić, načelnica Odsjeka za carinske postupke u Upravi carina.

Ona je dodala da će najveći izazov biti implementiranje elektronske aplikacije.

"Jedna od najbitnijih novina biće to što će tranzitni postupak započinjati podnošenjem elektronske deklaracije koja će biti vidljiva u svim državama članicama konvencije kroz koje roba prolazi", pojasnila je načelnica.

Predstavnici Uprave su govorili i o novim projektima kojim modernizuju carinsku službu i pojednostavljuju postupke. Jedan od njih je i takozvano kućno carinjenje, gdje roba direktno sa granice ide u prostorije privrednika, što doprinosi značajnim uštedama u vremenu i novcu.

"Privrednici kojima su odobrena pojednostavljenja, koji su tokom prošle godine imali više od hiljadu pošiljki, uštedjeli su od 30.000 do 40.000 eura, jer se postupak koji počinje na granici završava u njihovim prostorijama. Roba ne ide na terminal i kompletan postupak umjesto ranijih tri i po sata, sada traje 30 minuta u prostorijama privrednika", ukazala je Vujisić.


IZVOR: Vebsajt RTCG, 12.02.2019.


Naslov: Redakcija