Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

PRIJEDLOZI ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ELEKTRONSKIM MEDJIMA I ZAKONA O JAVNIM RADIO-DIFUZNIM SERVISIMA CRNE GORE: Amandmanima na prijedloge zakona predviđeno da se povećava minimalan procenat sopstvene produkcije u elektronskim medijima na 20 odsto u odnosu na ukupno trajanje programa. Propisuje se dokumentacija koju su emiteri obavezni da dostavljaju Agenciji za elektronske medije, a kojom dokazuju sopstvenu proizvodnju programa. Predviđena je zabrana finasiranja komercijalnih sadržaja RTCG novcem iz državnog budžeta, uz povećanje budžetskih sredstava za finansiranje rada javnog servisa koje treba da iznosi 0,5 odsto od bruto društvenog proizvoda BDP


Član savjeta Radio Televizije Crne Gore (RTCG), Goran Đurović pozvao je poslanike da podrže predložene amandmane na prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim medjima i Zakona o javnim radio-difuznim servisima Crne Gore, koje su predložili poslanici Dritan Abazović i Zoran Miljanić.

Kako ocjenjuje, podržavanjem predloženih amandmana uveo bi se red na tržište elektronskih medija i unaprijedio rad RTCG.

"Predloženim amandmanima na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim medjima povećava se odgovornost direktora Agencije za elektronske medije, povećava se minimalan procenat sopstvene produkcije u elektronskim medijima na 20 odsto u odnosu na ukupno trajanje programa. Takođe, predloženim amandmanima se propisuje dokumentacija koju su emiteri obavezni da dostavljaju Agenciji za elektronske medije a kojom dokazuju sopstvenu proizvodnju programa", ističe Đurović.

Ove promjene, dodaje on, treba da uvedu red na tržite elektronskih medija i zaštite javni interes u ovoj oblasti.

"Predviđeno je i formiranje Fonda za podsticaj medijskog pluralizma koji treba da se finansira napalaćivanjem takse od kablovskih operatera. Sredstva iz ovog fonda bi se putem javnih konkursa i projekata dodjeljivala medijima koji žele da proizvode sadržaje od javnog interesa (obrazovni program, sadržaji iz kulure, dječiji program itd...),  a koji ispunjavaju Zakonom predviđene uslove", objašnjava on.

Amandmanima koji se odnose na prijedlog pomenutih medijskih zakona predviđena je zabrana finasiranja komercijalnih sadržaja RTCG novcem iz državnog budžeta.

Takođe, navodi on, predviđeno je povećanje budžetskih sredstava za finansiranje rada javnog servisa koje treba da iznosi 0,5 odsto od bruto društvenog proizvoda BDP.

"Amandmanima se predviđa i sprovođenje javne rasprave prije usvajanja programskih dokumenata Radija i Televizije Crne Gore kako bi građani dali direktno svoje sugestije na najvažnije programske dokumente javnog servisa. Poslanici Abazović i Miljanić uvažili su zahtjev da se poveća broj članova Savjeta RTCG i u njega uključe dodatni predstavnici NVO. Predloženim amandmanima se predviđa i raspuštanje Savjeta RTCG i prestanak mandata generalnog direktora ukoliko RTCG posluje sa gubitkom ili ukoliko RTCG na kraju kalendarske godine bude na trećem mjestu po povjerenju građana a na osnovu istraživanja javnog mnjenja. Time se povećava odgvornost ključnih upravljačkih organa za rad RTCG. Takođe, predloženo je da generalni direktor RTCG bira direktore Radija, Televizije i Portala uz saglasnost Savjeta RTCG čime najveći upravljački organ preuzima dodatnu odgovornost za sprovođenje porgramskih ciljeva javnog servisa", pojasnio je Đurović.

Izvor: Vebsajt CdM, 13.07.2016.