Transparentnost zarada u javnom sektoru neće biti unaprijeđena Prijedlogom zakona o zaradama u javnom sektoru, s obzirom na složenu strukturu zarade i veliki broj dodataka koji otvaraju mogućnost za zloupotrebe, ocijenili su iz Instituta alternativa.
Prijedlog zakona ušao je u skupštinsku proceduru na samom kraju 2015. godine, ali ne u formi koja bi omogućila da se otklone ključni nedostaci politike zarada.
"Zanimljivo je da se Prijedlogom zakona koji je dospio u Skupštinu znatno proširuje lista izuzetaka od primjene njegovih odredaba. Naime, Prijedlogom zakona se neće obuhvatiti zaposleni u uspješnim "javnim preduzećima". Iako je pravo funkcionera da primaju naknadu nakon odlaska sa funkcije skraćeno sa dvije na jednu godinu, Prijedlog zakona neće doprinijeti većoj transparentnosti", naveli su oni.
Prema njihovim riječima, osim osnovne zarade prema tako formulisanom Prijedlogu zakona, zaposleni imaju pravo na različite dodatke, pri čemu ostaje nejasno obrazloženje uvođenja specijalnog dodatka na zaradu zaposlenima koji rade na specifičnim poslovima u predmetima organizovanog kriminala, korupcije, pranja novca, terorizma i ratnih zločina.
"Još je nejasnija razlika između ovog dodatka i druge vrste dodatka na osnovnu zaradu, koji se dodjeljuje za određena radna mjesta", istakli su oni.
U praksi se mogu pojaviti brojne nedoumice o tome koji su to specifični predmeti ili koja su to određena radna mjesta. Kako ocejnjuju iz Instituta alternativa, sve to će se dalje negativno odraziti na transparentnost, nepristrasnost i ujednačenost primjene politike zarada u javnom sektoru.
Oni smatraju da je svakako neophodno stimulisati zaposlene na poslovima borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Međutim, kako kažu, oni se mogu stimulisati i na pravno sigurniji i predvidljiviji način, kroz adekvatno razvrstavanje u grupe poslova i koeficijente, a ne putem mehanizama kao što su specijalni dodaci, koji predstavljaju dodatnu mogućnost da se osnovne zarade uvećavaju na arbitraran način.
Takođe, ističu oni, zanimljivo je da se Prijedlogom zakona već poništavaju nedavna zakonska rješenja.
Nije predviđen isti koeficijent za zarade Zaštinika ljudskih prava i sloboda i direktora Agencije za sprječavanje korupcije, uprkos Zakonu o sprječavanju korupcije ("Sl. list CG", br. 53/2014), koji predviđa jednaku platu za čelnike ovih institucija.
"Mi smo se zalagali da se Prijedlogom zakona na adekvatniji način tretiraju i varijabile, odnosno svojevrsni bonusi na zaradu koji pripadaju zaposlenom sa izuzetnim rezultatima i kvalitetom rada, a koji iznose i do 80 odsto prosječne zarade. Kvalitet rada, naime, treba cijeniti u odnosu na već postojeću Uredbu o mjerilima i načinu ocjenjivanja državnih službenika i namještenika ("Sl. list CG", br. 33/2013), kako bi se spriječila samovolja u dodjeli varijabila", kažu iz IA.
Netransparentnost u dodjeli varijabila kritikovala je i SIGMA, zajednička inicijativa Evropske komisije i OECD. U Izvještaju o nivou ispunjenosti Evropskih principa javne uprave u Crnoj Gori, koji je SIGMA objavila 13. novembra 2015. godine, kritikuje se nepreciznost u zakonodavnom okviru kada je u pitanju dodjela varijabila od strane starješine organa ili ministra.
Prema podacima Instituta alternativa, do kojih su došli u okviru projekta "Državna uprava u Crnoj Gori: Jednaka za sve", podržanog od strane Ambasade SAD-a u Podgorici, tokom 2014. godine, državni organi su po osnovu isplate varijabilnog dijela zarade svojim zaposlenima potrošili oko 1 466 000 eura.
"Međutim, ono što je ključno pitanje kojem ćemo mi dalje posvetiti pažnju je to koliko je isplata varijabila transparentna i ujednačena među organima, i u kojoj mjeri su svi zaposleni upoznati sa kriterijumima na osnovu kojih njihove kolege postižu izuzetne rezultate i za to bivaju nagrađeni. Samo na taj način se može govoriti o nagrađivanju zasnovanom na zaslugama, a ne na slobodnim procjenama čelnika institucija, koji i nijesu neposredni rukovodioci većine zaposlenih u javnom sektoru", naveli su oni.
Prijedlogom zakona, ako se usvoji, ukinuće se i platni razredi u okviru kojih su razvrstavana zvanja državnih službenika i namještenika.
Time se, dodaju oni, ukida i mogućnost za njihovo napredovanje, koje je do sada bilo moguće samo u viši platni razred na osnove dvije uzastopne odlične ocjene o radu.
"To dodatno ide u prilog tvrdnji da je neophodno zarade posmatrati u širem kontekstu sveukupne reforme javne uprave i službeničkog sistema, koja je započeta još 2003. godine, ali je, upravo zbog nedostatka koordinacije i jasne vizije, danas, kako je Evropska komisija ocijenila u nedavnom izvještaju, Crna Gora tek "umjereno spremna" po ovom pitanju", zaključili su iz IA.
Izvor: Vebsajt CdM, 12.01.2016.