Crna Gora je 2015. godine napredovala u ostvarivanju ljudskih prava, posebno u usklađivanju zakonodavstva sa međunarodnim standardima, ali primjena zakona je još nezadovoljavajuća, ocijenio je Ombudsman Šućko Baković.
On je na panel diskusiji povodom 10. decembra Međunarodnog dana ljudskih prava konstatovao da je u Crnoj Gori u znatnoj mjeri usklađeno zakonodavstvo, naročito u oblasti ljudskih prava, sa pravnim tekovinama Evropske unije i Ujedinjenih nacija, ali da je pred društvom i posebno pred nadležnim institucijama, da se izbore da se zakoni primjene.
Baković je podsjetio da je klasična nadležnost Ombudsmana kontrola rada državne uprave, navodeći da su zapazili da se često ne primjenjuju dobri propisi i da se u istom predmetu više puta odlučuje, zbog čega su predložili izmjenu Zakona o opštem upravnom postupku ("Sl. list RCG", br. 60/2003 i "Sl. list CG", br. 32/2011).
"Inicijativa je prihvaćena i novim Zakonom o upravnom postupku, kada drugostepeni organ odlučuje u upravnom postupku, ako cijeni da po drugi put treba da poništi akt, dužan je da meritorno odluči. Primjena će, nažalost početi tek sredinom naredne godine", naveo je on.
Prema riječima Bakovića, u ovoj godini postoji određen napredak u ostvarivanju ljudskih prava i sloboda, naročito u daljem usaglašavanju zakonodavtsva sa evropskim i standardima UN-a.
"Međutim taj napredak, naročito gledano kroz implementaciju zakona, još nije u toj mjeri da bi se stanje moglo okarakterisati kao zadovoljavajuće. Na nama, institucijama je da radimo kako bi se stanje svakodnevno popravljalo", ocijenio je on.
Upitan zašto je Ombudsmanu trebalo više od deset mjeseci da bi dao mišljenje u slučaju prebijanja zatvorenika u ZIKS-u iz januara, kada je utvrdio da je u kod 13 osoba postupano nečovječno i ponižavajuće, a da je u tri slučaja zlostavljanje prešlo u mučenje, Baković je odgovorio da su postupali temeljno, između ostalog pregledali čak 62 CD-a sa višesatnim materijalima ali da su imali i naknadna saslušanja.
"Protiv odluke Ombudsmana nema prava žalbe, zato nemaju pravo na grešku i u protivnom mogu izgubiti povjerenje građana", podsjetio je on.
Na pitanje zašto nije tražio odgovornost nadležnih u ZIKS-u tim povodom, on je kazao da Ombudsman nastupa kada institucije zataje, dodajući je preporuka tim povodom dostavljena i tužilaštvu.
"Mislim da će Tužilaštvo vrlo brzo izaći sa svojim stavom. Ako ne bude, pratićemo realizaciju naše preporuke, a reagovaćemo ako bude opstrukcija", odgovorio je Baković.
Kako smatra ministar ljudskih i manjinskih prava Suad Numanović, svi uživaju prava iste sadržine i jednaku zaštitu svojih prava kao i da je Ustav Crne Gore ("Sl. list CG", br. 1/2007 i 38/2013 - Amandmani I-XVI) dokument koji sadrži sveobuhvatan katalog ljudskih prava i sloboda kada je riječ o unutrašnjem pravnom sistemu države.
"Svako je dužan da poštuje prava drugih, ne samo država. Nosioci promjene svog društva u ovoj oblasti smo svi i svačiji udio je posebno značajan. Samo u svijetu u kom je svaki čovjek svrha, a nijedan nije sredstvo, samo tada čovjek ispunjava svoju svrhu", poručio je on.
Izvor: Vebsajt CdM. 09.12.2015.