Ministarstvo rada i socijalnog staranja još uvijek definiše koja će konkretno dokumenta biti potrebna majkama sa troje i više djece kako bi se od 1. januara 2016. godine prijavile za doživotnu naknadu. U Ministarstvu uvjeravaju da će do tog roka donijeti odgovarajuće podzakonske akte kojim će se propisati koji su dokazi potrebni za ostvarivanje ovog prava.
Za manje od dva mjeseca počeće primjena Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti ("Sl. list CG", br. 27/2013, 1/2015, 42/2015 i 47/2015), kojim je predviđeno da zaposlene majke sa troje i više djece, koje imaju 25 ili 15 godina radnog staža, primaju doživotnu mjesečnu naknadu u iznosu od 70 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori, ostvarene u godini koja prethodi onoj kada je ostvareno to pravo.
Žena koja rodi troje i više djece, a na evidenciji Zavoda za zapošljavanje je najmanje 15 godina, imaće pravo, ukoliko to želi, na doživotnu mjesečnu naknadu u visini od 40 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori. To pravo se ne može koristiti za vrijeme trajanja radnog odnosa i isključuje mogućnost istovremenog korišćenja penzije.
Međutim, još se ne zna koja dokumenta su potrebna za prijavu. U Ministarstvu uvjeravaju da će do propisanog roka uraditi sve što je u njihovoj nadležnosti.
"Imajući u vidu da će odredbe Zakona, koje se odnose na naknadu za žene koje su rodile troje i više djece, početi sa primjenom od 1. januara 2016. godine, do toga roka će se donijeti odgovarajući podzakonski akt, kojim će se propisati koji su dokazi potrebni za ostvarivanje prava, jer će i on početi sa primjenom od dana kao i odredbe Zakona. Navedenim aktom propisaće se dokazi koji su potrebni za ostvarivanje prava. Ministarstvo će obezbijediti sve preduslove koji su u njegovoj nadležnosti do roka propisanog za njegovu primjenu", naveli su iz Ministarstva.
Dugo se spekulisalo da li u budžetu ima novca za ovu namjenu. Prema nekim ranijim projekcijama za isplatu naknada potrebno je oko 12 miliona eura godišnje. U ovom vladinom resoru uvjeravaju- para će biti, ali se ne zna koliko.
"Nacrtom Budžeta planirana su sredstva za isplatu naknada, s tim da će se do kraja godine u Prijedlogu Budžeta Crne Gore za 2016. godinu utvrditi iznos sredstava koji će se opredijeliti po tom osnovu", objašnjavaju u ovom vladinom resoru.
Objašnjavaju da procedura za podnošenje zahtjeva nije komplikovana.
Procedura za podnošenje zahtjeva je kao za sva druga prava iz socijalne i dječje zaštite. Naime, zahtjevi sa potrebnom dokumentacijom podnose se centru za socijalni rad u mjestu prebivališta podnosioca zahtjeva.
Podzakonsim aktom će se propisati potrebni dokazi za ostvarivanje prava, tako da i dalje ostaje nepoznato šta je potrebno od dokumenata.
"U toku je izrada navedenog akta, tako da do njegovog donošenja ne možemo dati traženu informaciju", rekli su iz Ministarstva.
Dakle, i dalje ostaje nepoznanica da li će žene koje već primaju penziju, a ispunjavaju uslove za ovu naknadu, istu moći da zamijene.
Ono što je sigurno- kada saznaju šta je potrebno od dokumenata za ostvarivanje ovog prava, majke neće dugo čekati na odobrenje.
Zakonom je propisano je da je postupak za ostvarivanje prava iz socijalne i dječje zaštite hitan, kao i da je Centar za socijalni rad dužan da donese i dostavi rješenje o zahtjevu za ostvarivanje prava na osnovna materijalna davanja najkasnije u roku od 15 dana, a ako je potrebno sprovesti poseban ispitni postupak, u roku od 30 dana od dana prijema uredno podnijetog zahtjeva, naveli su u Ministarstvu.
U Ministarstvu, vezano za primjenu odredbi Zakona, u okviru svoje nadležnosti, nijesu prepoznali eventualne probleme koji bi se mogli javiti u njegovoj primjeni.
Izvor: Vebsajt CdM, 06.11.2015.