"Novi Zakon o upravnom postupku (ZUP) treba da pruži procesnu sigurnost strankama i da podspiješi kvalitet rada državnih i drugih organa koji ga primjenjuju", poručila je generalna direktorica Direktorata za državnu upravu i lokalnu samoupravu u MUP-u, Dragana Ranitović, na današnjoj radionici namijenjenoj visoko-rukovodnom kadru u ministarstvima, koja je održana u prostorijama Uprave za kadrove.
"Novi ZUP, koji je Skupština Crne Gore donijela u decembru 2014. godine, a koji će se primjenjivati od 1. jula 2016. godine, zahtijeva harmonizaciju posebnih zakona koji sadrže odstupanja od pravila utvrđenih novim Zakonom o upravnom postupku, pa je u tom cilju uz podršku projekta "Jačanje kapaciteta upravljanja EU sredstvima i opštih administrativnih procedura" pripremljena preliminarna analiza posebnih upravnih postupaka. Ovom analizom identifikovani su zakoni koje je potrebno izmijeniti, a ista će koja će biti polazište resornim ministarstvima za harmonizaciju zakona iz njihove nadležnosti", poručila je Ranitović.
"ZUP predstavlja jedan od najvažnijih reformskih koraka", poručila je Ranitović, dodajući da je ovaj zakon pripreman na temeljima principa vladavine prava i dobre javne uprave, odnosno onim načelima koji važe u zemljama članicama Evropske unije.
Ranitović je dodala da će do početka primjene ZUP-a Ministarstvo unutrašnjih poslova raditi na brojnim aktivnostima koje treba da stvore preduslove za njegovu nesmetanu implementaciju. Istakla je da je već utvrđen Predlog zakona o upravnoj inspekciji, koji će ojačati kapacitete upravne inspekcije, kako bi se unaprijedili mehanizmi kontrole sprovođenja ZUP-a, da su pripremljeni nacrti podzakonskih akata na osnovu novog ZUP-a, kao i da je u saradnji sa UZK završena obuka za trenere/predavače koji će sprovoditi obuku za službenike koji vode upravni postupak na svim nivoima javne uprave.
Govoreći na današnjoj radionici, profesor Đorđije Blažić podsjetio je da je raniji Zakon o opštem upravnom postupku na našim pravnim prostorima važio više od osam decenija, ali da su, uprkos tome, rezultati koje je javna uprava pokazivala bili nezadovoljavajući. Stoga, kako je istakao, to je bio pokazatelj da se nešto moralo mijenjati, naročito sa aspekta standardizacije i u kontekstu procesa pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji. Naglasio je da nakon usvajanja ZUP-a slijedi potreba usaglašavanja brojnih posebnih proceduralnih pravila koja postoje u posebnim zakonima. Pojasnio je da usaglašavanje sa novim ZUP-om, iziskuje potrebu da određeni novi instituti ZUP-a, u zavisnosti od upravne oblasti ili upravne stvari, budu uneseni u posebne zakone, a naročito upravni ugovori, druge upravne aktivnosti, te upravna stvar. S druge strane, eliminisanje ili transformacija nekih postojećih instituta iz novog ZUP-a bitno će uticati na odstupanje postojećih zakona koji trenutno sadrže pravne norme i institute kao što su zaključak, odbacivanje, konačnost, te bitne povrede pravila postupka.
Izvor: Vebsajt Ministarstva unutrašnjih poslova, 7.5.2015.