Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

SISTEMSKI RIJEŠITI PITANJE BACANJA HRANE

08.01.2018.


NVO Banka hrane poziva Vladu Crne Gore da sistemski riješi pitanje bacanja hrane.

Iz Banke hrane podsjećaju na procjenu Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) da se oko trećina hrane u svijetu pokvari ili baci, dok se transportuje sa mjesta na kom je proizvedena do mjesta gdje se konzumira, a njena vrijednost je 940 milijardi dolara godišnje.

 "Ni Crna Gora nije izuzetak kada je bacanje hrane u pitanju. Na žalost nemamo procjenu koliko se hrane kod nas baci. Hranu bacaju proizvođači, trgovački lanci, ugostitelji ali i sami građani", ukazali su iz te NVO.

Oni poručuju da bi veliki dio hrane mogao da se posluži u Narodnim kuhinjama ukoliko bi postajao organizivani pristup rješavanju tog problema.

"Naša Vlada uprkos brojnim apelima Banke hrane da usvoji, kao što je urađeno u Evropskom parlamentu još 2012. godine, Deklaraciju protiv bacanja hrane to još nije uradila", ukazali su.

Iz Banke hrane ističu da se posebno ogromna količina hrane baca u vrijeme Novogodišnjih i vjerskih praznika.

"U Evropskoj uniji se godišnje baci 22 miliona tona hrane koja može da se konzumira, a u tome prednjače Velika Britanija i Francuska, pokazala je posljednja studija istraživačkog centra pri Evropskoj komisiji. Istovremeno u svijetu godišnje propadne 1,4 milijarde tona hrane", navodi se u saopštenju.

Francuska je, podsjećaju, prva zemlja koja je usvojila zakon kojim se supermarketima zabranjuje da bacaju ili uništavaju neprodanu hranu, te će ih prisiliti da je doniraju dobrotvornim organizacijama i bankama hrane.

"Odgovornost za takvo stanje počiva kako na institucijama vlasti i nedostatku zakonskih okvira koji će smanjivati bacanje hrane, tako i na proizvođačima, trgovcima, ugostiteljima, domaćinstvima iskustva su iz svijeta. Pozivamo našu Vladu i apelujemo da se sistemski počne rješavati ovaj problem kako bi se bacanje hrane svelo na minimum i kako bi bila usmjerena onima kojima je najpotrebnija", ističu iz te NVO.

Hrana, kažu, nije samo socijalni i ekonomski problem, već i problem zaštite okoline.

"Oslobađanje plaćanja PDV-a na doniranu hranu u cilju sprečava na bacanja hrane je jedan od načina na što nas obavezuju i dokumenti EU-a. Ljudima svaka sitnica puno znači i velika je stvar u ovoj teškoj situaciji", ukazali su iz Banke hrane.


IZVOR: Vebsajt RTCG, 07.01.2018.


Izvod iz vijesti