Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

EVROPSKI SUD ZA LJUDSKA PRAVA: Do kraja 2017. godine podnijeto ukupno 2.250 predstavki protiv Crne Gore

07.05.2018.


Od prve presude Evropskog suda za ljudska prava protiv Crne Gore prošlo je devet godina. Do sada je taj sud je protiv naše zemlje donio 43 presude od kojih je u 42 predmeta utvrđeno da je država prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) podsjećaju da je Evropski sud za ljudska prava prvu presudu u odnosu na Crnu Goru donio prije devet godina, 28. aprila 2009, u predmetu Bijelić protiv Crne Gore i Srbije.

"U ovoj presudi sud je utvrdio da Evropska konvencija za ljudska prava u kontinuitetu obavezuje Crnu Goru počev od 3. marta 2004, kada je postala obavezujuća za državnu zajednicu Srbija i Crna Gora. Sud je tom prilikom naglasio princip da 'osnovna prava koja su zaštićena međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima treba da pripadaju pojedincima koji žive na teritoriji dotične države potpisnice, bez obzira na njen kasniji raspad ili sukcesiju'", navodi se u saopštenju HRA.

Od tada do danas, kako su ukazali, donijete su 43 presude u odnosu na Crnu Goru.

"U 42 predmeta je utvrđeno da je država prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, u jednom slučaju je utvrđeno da je predstavka bila neosnovana. Međutim, presude su donijete u samo 2,6% slučajeva od ukupnog broja onih koji su tom sudu podnijeti protiv Crne Gore", navodi se u saopštenju.

IZ HRA su precizirali da je Evropskom sudu za ljudska prava do kraja 2017. godine bilo podnijeto ukupno 2.250 predstavki protiv Crne Gore.

"Sud je do kraja te godine odlučio o 2.172 predstavke, od kojih je 2.115 ili 97,4% odbacio kao neprihvatljive ili su obrisane sa liste (u ove slučajeve se ubraja i 30 poravnanja koje je država do danas zaključila sa podnosiocima predstavke). Predstavke se najčešće odbacuju zbog neispunjavanja proceduralnih uslova, kao što su prekoračenje roka od 6 mjeseci za podnošenje predstavke ili propust da se prethodno upotrijebe svi djelotvorni pravni ljekovi u zemlji", ukazali su iz te NVO.

Oni ističu da je najveći broj povreda konvencije, u čak 30 predmeta, odnosio na povredu prava na pravično suđenje.

"Sljedeća po učestalosti je povreda prava na mirno uživanje imovine (5), povreda prava na djelotvorni pravni lijek (4), povreda zabrane torture (3), povreda prava na poštovanje porodičnog života i privatnosti (3), povreda prava na slobodu izražavanja (2), dok su u po jednom slučaju utvrđene povrede prava na život, slobodu ličnosti i zabranu diskriminacije", kazali su iz HRA.


IZVOR: Vebsajt RTCG, 05.05.2018.


Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija