Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

PREDLOG ZAKONA O AZILU: Uvođenje obavezne sudske zaštite i besplatne pravne pomoći pri sastavljanja tužbe sudu i u zastupanju pred sudskim organima. Lica sa odobrenom zaštitom imaće jednako pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu i obrazovanje kao i crnogorski državljani, a imaće pravo i na pristup tržištu rada


Novi Zakon o azilu uvešće u crnogorski sistem brži i ekonomičaniji postupak koji obezbjeđuje jednake šanse i garantuje isti tretman svim tražiocima azila, a uvodi i mehanizme za spriječavanje zloupotreba sistema i sankcionisanje takvog ponašanja, ocijenjeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Predlog zakona obezbijeđuje potpuno usklađivanje sa zakonodavstvom Evropske unije, odnosno zajedničkim evropskim sistemom azila, a očekije se da će ga Skupština Crne Gore usvojiti do kraja 2015. godine, rekla je načelnica Direkcije za azil u MUP-u Sandra Bugarin.

Ona ističe da će standardi preuzeti iz međunarodnih dokumenata i konvencija uticati na izmjene pravnih propisa i uvesti novine u crnogorski sistem azila.

Predlog zakona predviđa uvođenje obavezne sudske zaštite i besplatne pravne pomoći pri sastavljanja tužbe sudu i u zastupanju pred sudskim organima.

Normativni okvir pravi jasnu razliku između kategorije lica tražioca azila i onih sa odobrenom zaštitom.

Lica sa odobrenom zaštitom imaće jednako pravo kao i crnogorski državljani na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje i priznavanje diploma, imaće pravo i na pristup tržištu rada i ona će biti u potpunoj nadležnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja koje je u obavezi da im obezbijedi smještaj u trajanju od dvije godine i da donese Plan integracije koji osigurava licima potpuno uključenje u crnogorsko društvo, objašnjava Bugarin.

Prema njenim riječima, obaveza kreiranja uređenog sistema migracija posebno ilegalnih migracija u kojima veliku ulogu imaju tražioci azila, doveo je do izmještanja Centra za tražioce azila u nadležnost MUP-a, čime se stvaraju i formalni preduslovi za implementaciju normi koje se odnose na administrativni pritvor u okviru Centra.

"To do sada nije bilo moguće s obzirom na civilni karakter Ministarstva rada i socijalnog staranja u čijoj je nadležnosti Centar do sada bio", rekla je Bugarin.

Ova oblast je, kaže ona, naročito unaprijeđena i Dublin III regulativom, koja uvodi obavezu čuvanja otisaka prstiju tražioca azila na deset godina, što je prvi put dalo pravo EUROPOL-u da pristupi bazi podataka sa otiscima prstiju u slučajevima kada postoji osnovana sumnja da lice učestvuje u izvršenju teškog krivičnog djela, odnosno krivičnog djela terorizma.

Prema njenim riječima, važeći Zakon o azilu ("Sl. list RCG", br. 45/2006 i "Sl. list CG", br. 40/2011 - dr. zakon) propisuje o pravo administrativnog pritvora, ali ova norma se nije mogla primjenjivati.

"Uprava za zbrinjavanje izbjeglica, u čijoj nadležnosti je bio Centar za tražioce azila, nije imala pravni kapacitet da donese odluke kojima ograničava slobodu kretanja tražilaca azila, niti faktičke mogućnosti koje podrazumijevaju upotrebu sredstava prinude u situacijama ograničenja slobode kretanja, što je izvorno nadležnost policijskih službenika", ističe Bugarin.

Izvor: Vebsajt RTCG, 05.10.2015.