Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine
Email Print

ZAKON O IZVRŠENJU ODLUKE USTAVNOG SUDA CRNE GORE U-I BROJ 6/16 OD 19. APRILA 2017. GODINE: Zakon je na snazi od 30. juna 2017. godine. Zakon je jasno uredio ovlašćenja organa u postupku i propisao obavezu organa da obustave od izvršenja ranije donijeta rješenja

06.07.2017.


Državni tužilac treba da se pozabavi centrima za socijalni rad, koji su prethodnih dana korisnicama naknada za majke troje ili više djece davali na potpis formular kojim se one odriču tog davanja u korist penzije, smatra profesor Đorđe Blažić.

Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja poručuju da "nema ni govora o bilo kakvoj zloupotrebi".

Zakon o izvršenju odluke Ustavnog suda Crne Gore U-I BROJ 6/16 od 19. aprila 2017. godine ("SLUŽBENI LIST CG", BROJ 31/17) ("Sl. list CG", br. 42/2017), a kojim su naknade za majke i formalno ukinute, stupio je na snagu 30. juna 2017. godine, ali su žene u centrima za socijalni rad dobijale na potpis formular sa sadržinom "Molim da mi obustavite isplatu naknade po osnovu rođenja troje ili više djece iz razloga što želim da se vratim na ostvarivanje prava na penziju kod Fonda PIO. Obustavu izvršite sa danom...".

U podgoričkom Centru za socijalni rad saopštili su da se "dosadašnji zahtjevi obrađuju, a da će ostalim ženama u narednih desetak dana biti poslato rješenje na kućnu adresu, jer će to službenici odraditi po službenoj dužnosti".

Blažić smatra da se radi o obmani i alibiju Vlade, kada naknade za majke stignu do Strazbura.

"Ovo je zloupotreba službenog položaja i svojevrstan oblik pokušaja ucjene majki, čime treba da se ozbiljno pozabavi državni tužilac. Cilj drugog dijela te izjave, kojim se odriču prava na tužbu, je upravo da im se ne isplaćuje naknada do kraja spora, ako je pokrenut. Nema šta da podmeću majkama jer to nije uslov za ostvarivanje prava majki po Zakonu o izvršenju sudske odluke. Zakon je jasno uredio ovlašćenja organa u postupku i propisao obavezu organa da obustave od izvršenja ranije donijeta rješenja. Umjesto da rade svoj posao, oni na ovaj način obmanjuju i ucjenjuju majke, što je apsolutno neprihvatljivo i skandalozno, a za ovako postupanje neko mora da snosi i krivičnu i drugu odgovornost", tvrdi Blažić.

Iz Ministarstva rada ukazali su da je zahtjev takav jer su majke do 1. jula imale mogućnost da traže povratak na penzije. Ističu da su se majke javljale i u petak i u ponedjeljak, te da ih centri nijesu mogli vratiti. Najavljuju da će sve biti automatizovano. "Službenici su im samo izašli u susret i dali im taj formular, kako same ne bi pisale zahtjeve. Tu nije bilo loše namjere, a Ministarstvo i sve druge institucije strogo poštuju doneseni propis", saopštili su iz tog resora.

Iz Ministarstva su saopštili da će centri za socijalni rad pripremiti rješenja i poslati korisnicama naknada. Ta rješenja i zahtjev treba da predaju u Fondu PIO. "Majke neće biti oštećene ni za cent. Već 20. jula primiće naknadu za jun, jer je zakon počeo da važi prvog jula. Po dobijanju rješenja od Fonda PIO, nastaviće da primaju svoje penzije. Neće postojati vakuum prostor i niko neće biti oštećen", obećali su iz Ministarstva. U Fondu PIO, kaže direktor Dušan Perović, očekuju oko 4.000 zahtjeva. "Rok od osam dana ostavljen u Zakonu je rok za nas. Moramo donijeti konačna rješenja u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva. Biće teško zbog velikog broja stranki, ali očekujem da ćemo sve obaveze izvršiti najprije što možemo", ukazao je Perović.


IZVOR: Vebsajt Vijesti, Jelena Kontić, Tina Popović, Damira Kalač, 05.07.2017.


Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija