Zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim institucijama ("Sl. list CG", br. 20/2015) stupio je na snagu 2. maja 2015. godine i trebalo je da važi dvije godine. Međutim, nije u praksi dao značajnije rezultate jer su se pojavili problemi u primjeni.
Od početka primjene Zakona, između firmi i banaka zaključen je samo jedan ugovor, rekli su iz Centralne banke (CBCG).
CBCG nema procjene kakvi će biti efekti primjene prema Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim institucijama, tzv. Podgoričkog modela.
Najznačajnija novina u Predlogu zakona je da će firme koje kasne sa izmirenjem kredita 365 dana moći sa bankama i mikrofinansijskim institucijama da sklope sporazum prema kome mogu restrukturirati kredite, odnosno izmiriti dugovanja po povoljnijim uslovima.
"Realnu procjenu pristupa procesu restrukturiranja i eventualnoj visini restrukturiranih kredita CBCG ne može napraviti iz prostog razloga što pokretanje postupka restrukturiranja primarno zavisi od korisnika kredita i banke. Treba istaći da, čak i ukoliko se ovim zakonom 'spasi' samo jedno preduzeće (a treba očekivati da će ih biti više), urađena je pozitivna stvar", ukazali su iz CBCG na čije je čelu guverner Radoje Žugić.
Ministarstvo finansija pokrenulo je javnu raspravu Predlogu zakona koja će trajati do 3. marta. 2017. godine. Nova zakonska rješenja je pripremila CBCG u saradnji sa Svjetskom bankom.
Prema posljednjim preliminarnim podacima o poslovanju banaka na kraju prošle godine, nekvalitetni krediti i potraživanja su bili 248,8 miliona eura što je deset odsto ukupno odobrenih kredita.
"U odnosu na kraj 2015. godine kada su iznosili 299,9 miliona eura (12,57 odsto ukupnih kredita) nekvalitetni krediti i potraživanja ostvaruju pad od 51 milion eura odnosno 17 odsto", ukazali su iz CBCG.
Prema posljednjim podacima CBCG, ukupni krediti dati firmama koje kasne sa otplatom 365 dana iznose 17,2 miliona eura.
Prema važećem Zakonu firme su mogle da restrukturiraju kredite ako kasne sa otplatom do 270 dana.
Na pitanje da li smatraju da će nova rješenja dati pozitivan rezultat iz CBCG odgovoreno je da su predložene izmjene koje pojednostavljuju procedure postupka restrukturiranja i daju nove stimulanse za banke i za korisnike.
"Novim rješenjima podiže se motivacija i banaka i dužnika da mehanizme restrukturiranja iz zakona češće koriste", rekli su iz CBCG.
IZVOR: Vebsajt Vijesti, Marija Mirjačić, 04.02.2017.
Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija