Ukupni prihodi od turizma u 2016. godini bi, prema raspoloživim podacima, trebalo da iznose skoro 900 miliona eura, što prošlogodišnju sezonu čini rekordnom po broju posjeta i ostvarenim prihodima, saopštio je ministar održivog razvoja i turizma, Pavle Radulović.
On je naveo da podaci kojima raspolažu ukazuju na to da će prošla godina biti rekordna ne samo po broju posjeta turista već i po ostvarenim prihodima.
"Tokom deset mjeseci prošle godine našu zemlju posjetilo je 1,76 miliona turista odnosno 5,8 odsto više u odnosu na uporedni period. Takođe, primjetan je i porast broja noćenja koji iznosi 11,04 miliona odnosno 1,6 odsto više u odnosu na isti period 2015. godine", naveo je Radulović.
On je podsjetio da su u prva tri kvartala prošle godine, prema platnom bilansu Centralne banke (CBCG), prihodi od turizma iznosili 800,5 miliona eura.
"Kako je posljednja tri mjeseca prošle godine prihod od turizma bio 28,57 miliona, očekivanja smo da će i posljednjem kvartalu biti oko 30 miliona. Kada tome dodamo iznos koji su potrošili domaći gosti, koji su ostvarili 655,85 hiljada noćenja, u iznosu od oko 50 miliona eura, ukupni prihodi bi trebalo da dostignu skoro 900 miliona eura. Ovakva struktura gostiju i ostvareni prihodi, daju nam za pravo da budemo zadovoljni sezonom", rekao je Radulović.
On je naveo da konstantno poboljšavaju saradnju sa lokalnim turističkim organizacijama i predstavnicima turističke privrede, što je u velikoj mjeri doprinijelo unaprijeđenju imidža Crne Gore kao turističke destinacije na međunarodnom tržištu.
"Zajednički rad i pojedinačna odgovornost za sprovođenje propisa i standarda, princip je koji mora biti maksimalno afirmisan, jer smatram da je to najbolji put do dobrih rezultata", ocijenio je Radulović.
On je, govoreći o zimskoj sezoni, ukazao da je ona promovisana mjesecima unazad, a da se sada dolazi u fazu kada manifestacije kulturnog, umjetničkog i zabavnog karaktera kojima je namjereno njeno produženje i obogaćivanje treba da dođu do izražaja. Takođe, uložena su značajna sredsta za sanaciju infrastrukture, opreme te nabavku sredstava za održavanje puteva.
On je, govoreći o najznačajnijim aktivnostima Ministarstva u 2017. godini, ukazao da će one biti usmjerene ka smanjenju sezonalnosti, s obzirom na to da je strateški cilj razvoja turizma da Crna Gora bude prepoznata kao cjelogodišnja turistička destinacija.
"Naša ponuda mora biti kvalitetna, upućena odabranim, ciljnim grupama turista, sa akcentom na promociju autentičnih turističkih atrakcija. Naš fokus biće sjeverni i središnji region Crne Gore, upravo da bi se obezbijedila kvalitetna turistička ponuda koja će voditi do ravnomjernog privrednog razvoja države", smatra Radulović.
U tom pogledu, nastaviće se projekti koji se odnose na dalji razvoj avanturističkog turizma i ostalih segmenata turizma orijentisanog na prirodu, ka unaprijeđenju manifestacionog i kongresnog segmenta turističke ponude (MICE turizam). Razvoj sportskog turizma i podizanje nivoa prepoznatljivosti Crne Gore kao destinacije pogodne za organizovanje stručno-tematskih okupljanja, ne doprinosi samo finansijski jednom društvu, već ima veliki uticaj na obrazovanje i zdrav život mlađe generacije.
"Takođe, treba postaviti dobre temelje i za razvoj zdravstvenog, wellness i spa turizma, jer na globalnom nivou raste po tražnja za turističkim destinacijama koje, kao svoj proizvod, nude zdravstvene usluge u kombinaciji sa izvanrednim prirodnim vrijednostima i uzbudljivim aktivnostima", dodao je Radulović.
On je ocijenio da bi posebno atraktivnu turističku ponudu trebalo graditi kroz kulturni turizam, kao i kroz ponudu koju mogu pružiti nacionalni parkovi Crne Gore. Najviše u ljetnjim mjesecima, nacionalni parkovi pružaju mogućnost turistima za raznolike doživljaje: posmatranje ptica, avanturistički parkovi, tematske rute, organizovanje manifestacija povodom obilježavanja značajnih ekoloških datuma.
"S druge strane, imajući u vidu da je hotelijerstvo najvažniji segment ugostiteljske privrede, intenzivno će se raditi i na daljem unaprijeđenju investicionog ambijenta, prije svega kroz sprovođenje stimulativnih fiskalnih mjera za hotele sa četiri i pet zvjezdica. I na taj način, doprinijeće se podizanju nivoa kvaliteta usluge i konkurentnosti našeg turističkog proizvoda, uz smanjenje sezonalnosti u poslovanju turističke privrede", ocijenio je Radulović.
Novim zakonskim rješenjima će se, između ostalog, omogućiti i intenzivniji razvoj nedovoljno razvijenih područja Crne Gore, prvenstveno sjevernog regiona, zatim brži i efektivniji razvoj malog i srednjeg biznisa, kao i efikasnije suzbijanje poslovanja u sivoj ekonomiji.
"Naš cilj jeste uvezivanje turizma i ostalih privrednih grana, prvenstveno poljoprivrede. Crna Gora je geografski i klimatski pogodna za spajanje ljetnje i zimske sezone, što je dobar preduslov da privrednici mogu da plasiraju svoj proizvod tokom cijele godine", rekao je Radulović.
Promotivne aktivnosti će se, kako je ukazao, realizovati u kontinuitetu, prije svega, na najznačajnijim emitivnim turističkim tržistima Zapadne i Sjeverne Evrope, ali i u regionu. Istovremeno, sve intenzivnije će se obavljati promocije na udaljenim tržištima ko što su Kina, Japan, Brazil i Indija, imajući u vidu interesovanje turista iz tih država za boravak u regionu.
"U cilju efikasnijeg promovisanja našeg turističkog proizvoda na globalnom nivou, značajni su i efekti koji se ostvaruju i online promotivnim aktivnostima, koji će se i dalje unaprijeđivati", dodao je Radulović.
U cilju što bolje dostupnosti Crne Gore potencijalnim turistima, imajući u vidu geografski položaj države u odnosu na važna ciljna tržišta, nastaviće se i aktivnosti na planu poboljšanja avio–dostupnosti crnogorske turističke destinacije.
"Letovima tri niskobudžetne kompanije nije samo došao veći broj turista. Posebno je važno, u kulturološkom i sociološkom smislu, što sve veći broj građana zahvaljujući njima, može najzad sebi priuštiti putovanje i na taj način obogatiti i lično i profesionalno iskustvo", zaključio je Radulović.
IZVOR: Vebsajt RTCG, 05.01.2017.
Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija