Crnogorske nevladine organizacije (NVO), njih 36, pozvale su Ministarstvo odbrane da iz procedure povuče sporne odredbe Zakona o tajnosti podataka kojima se, kako se navodi, predviđa neustavno skrivanje podataka od javnosti, saopšteno je iz MANS-a.
Kako se navodi, Vlada je, nakon javnih kritika međunarodnih i crnogorskih NVO, identične izmjene zakona povukla iz skupštinske procedure, ali je Ministarstvo odbrane identičan Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tajnosti podataka stavilo na javnu raspravu.
"Pozivamo Ministarstvo odbrane da iz Nacrta zakona izbriše odredbe kojima se predviđa neustavno skrivanje informacija od javnog značaja", piše u saopštenju 36 crnogorskih NVO.
Kako se navodi, predloženim izmjenama omogućava se svim državnim organima da proglase informacije tajnom, ukoliko bi njihovo otkrivanje uticalo na "ostvarivanje funkcije organa".
U crnogorskim NVO koje su pozvale Ministarstvo odbrane da povuče sporne odredbe smatraju da tako široko određenje razloga iz kojih se dokumenta mogu sakriti od očiju javnosti nijesu u skladu sa UstavomCrne Gore ("Sl. list CG", br. 1/2007 i 38/2013 - Amandmani I-XVI), niti sa međunarodnim standardima.
Iz tih NVO su podsjetili da Ustav garantuje svim građanima pravo pristupa informacijama i predviđa da ono može biti ograničeno samo ako je to u interesu zaštite života, javnog zdravlja, morala i privatnosti, vođenja krivičnog postupka, bezbjednosti i odbrane Crne Gore, spoljne, monetarne i ekonomske politike.
"Međunarodni standardi i precizni izuzeci od primjene prava na pristup informacijama su jasno propisani Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima", dodaje se u saopštenju.
Kako se navodi, te izmjene Zakona predložene su nakon sve prisutnije prakse državnih organa da kriju ključne informacije o svom radu i potrošnji državnog novca koje su ranije bile javno dostupne.
"Predložene izmjene Zakona uvode još veći prostor za skrivanje informacija i onemogućavaju NVO i novinare da kontrolišu rad državnih organa, otkrivaju korupciju, kršenje ljudskih prava i da prate sprovođenje vladinih politika i obaveza iz procesa evropskih integracija", piše u saopštenju 36 NVO.
One su pozvale Ministarstvo da poštuje Ustav i zakone Crne Gore i međunarodne konvencije, i iz predloženih izmjena Zakona o tajnosti podataka izbriše odredbe koje ograničavaju pravo pristupa informacijama, kao i rad NVO i novinara.
"U posljednjem izvještaju Evropska komisija snažno je kritikovala takvu praksu institucija i konstatovala da je prioritet prekidanje takvog trenda i unapređenje kako prakse, tako i zakonske regulative", ističe se u saopštenju.
IZVOR: Vebsajt RTCG, 02.07.2019.
Naslov: Redakcija