Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) će tražiti da se u Zakon o medijima ("Sl. list RCG", br. 51/2002, 62/2002, "Sl. list CG", br. 46/2010 - dr. zakon i 40/2011 - dr. zakon) unese odredba koja će obavezati državu da djelotvorno i pravovremeno procesuira napadače na novinare.
DPNCG izrazilo je zabrinutost zbog eksplozije koja se dogodila u blizini kuće člana Upravnog odbora tog udruženja, Seada Sadikovića. Oni traže da se procesuiraju napadači na novinare i rasvijetle eksplozije počinjene na njihovu štetu.
"U trenutku kad se svakodnevno dešavaju ubistva i eksplozije u državi, bezbjednosni organi i Tužilaštvo potvrđuju nemoć i neznanje, kao i činjenicu da država gubi korak sa organizovanim kriminalom. O tome postoji i zvanični dokument ANB-a čiji su djelovi ranije citirani u medijima", navodi se u saopštenju generalne sekretarke DPNCG, Mile Radulović.
Ona ističe, da događaji na žalost potvrđuju da je kriminal uzeo maha i da se kriminalci posljednjih dana oglašavaju svaki put kad bezbjednosni organi pokušavaju da im zaprijete.
"Kolega Sadiković je zbog istraživačkog novinarstva bio meta prijetnji koje je prijavio policiji, pa očekujemo da ona ima minimum znanja i sposobnosti da otkrije ko postavlja eksplozive ispred kuća novinara, ili auta bezbjednosno intersantnih osoba. U znanje, rad ali i dobre motive policije u tužilaštva međutim postoji bojazan jer ovog mjeseca zastarjeva neistražena eksplozija ispred kuće kolege Tufika Softića, kao i teško prebijanje u svom domu bivšeg novinara Mladena Stojovića", ukazala je Radulović.
Iz DPNCG pitaju zbog čega da vjerujemo da će ovaj put biti drugačije kada, kako su ukazali, ni tužioci i policija odgovorni za propuste ranijih istraga nikada nijesu za to kažnjeni.
Oni podsjećaju da su nedavno od Tužilaštva i MUP-a/Uprave policije zatražili informaciju o tome da li sprovode preporuke Komisije za istrage napada na novinare.
"Odgovore nijesmo dobili, a nova bezbjednosna dešavanja u državi na žalost ne stvaraju ni atmosferu da novinari neće ponovo biti neka meta ili makar kolateralna šteta obračuna kriminalaca", ukazala je Radulović.
DPNCG će, prema riječima Radulović, tražiti da se u Zakon unese odredba koja će obavezati državu da djelotvorno i pravovremeno procesuira napadače na novinare.
"U slučajevima zastara i činjenice da nije u stanju da nađe napadače i ubice na novinare, država treba da snosi odgovornost", dodaje se u saopštenju.
Radulović podsjeća da je novinar Tufik Softić dobio dva spora protiv države, na Osnovnom i Ustavnom sudu, i ističe, da oni koji nijesu ostvarili pravo na pravdu, imaju sudsku praksu da krenu istim putem.
IZVOR: Vebsajt RTCG, 02.04.2018.
Naslov: Redakcija