Ustavni sud je donio rješenje kojim pokreće postupak za ocjenu ustavnostii odredbe člana 139 i 140 Zakona o radu ("Sl. list CG", br. 49/2008, 26/2009 - ispr., 88/2009 - dr. zakon, 26/2010 - dr. zakon, 59/2011, 66/2012, 31/2014 i 53/2014 - dr. zakon - dalje: Zakon) koji se odnose na mogućnost radnog angažovanja osoba koje imaju više od 67 godina starosti.
Ukoliko bi Ustavni sud proglasio neustavnim i poništio ova dva člana zakona, osobe starije od 67 godina više ne bi mogli zasnovati radni odnos čak ni ako ih traži poslodavac.
Predstavnik NVO Auditorijum, koja je predložila ovu inicijativu, je advokat Predrag Mugoša koji nije ni znao da je Ustavni sud prihvatio da raspravlja o njihovom predlogu.
"Baš ste me obradovali ovom viješću. Vjerujem da se radi o inicijativi Pravedne i Auditoriuma, od prije dvije godine. Istovremeno smo, tada, podnije tri inicijative protiv tri zakona, kojima se krše ustavna prava na rad i socijalno osiguranje i uopšte ustavno određenje o Crnoj Gori kao državi socijalne pravde. Kao što smo naveli u inicijativi, zakonska mogućnost da penzioneri rade suprotna je pravu na rad mladih, čijim se čitavim generacijama pravno i faktički onemogućava mogućnost ostvarivanja tog prava", ukazao je Mugoša.
On je naveo da je portal Auditorium više puta pisao o pojavi da u Crnoj Gori raste zaposlenost ali samo među penzionerima.
"Izgleda da je tome došao kraj", ukazao je Mugoša.
U osporenom članu 139 Zakona piše da radni odnos prestaje po sili zakona kad zaposleni navrši 67 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumiju. Podnesenom inicijativom traži se brisanje dijela rečenice "ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumiju", čime bi zaposlenom sa navršenih 67 godina automatski prestao radni odnos. Član 140 predviđa razloge zbog čega bi stariji od 67 godina mogli da nastave da rade.
ZAKON O RADU ("Sl. list CG", br. 49/2008, 26/2009 - ispr., 88/2009 - dr. zakon, 26/2010 - dr. zakon, 59/2011, 66/2012, 31/2014 i 53/2014 - dr. zakon)
Prestanak radnog odnosa po sili zakona
Član 139
Radni odnos prestaje po sili zakona:
1) kad zaposleni navrši 67 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumiju - danom dostavljanja konačne odluke zaposlenom;
2) ako je na način propisan zakonom utvrđeno da je kod zaposlenog došlo do gubitka radne sposobnosti - danom dostavljanja pravosnažnog rješenja o utvrđivanju gubitka radne sposobnosti;
3) ako mu je po zakonu, odnosno pravosnažnoj odluci suda ili drugog organa zabranjeno da obavlja određene poslove, a ne može se rasporediti na druge poslove - danom dostavljanja pravosnažne odluke;
4) ako zbog izdržavanja kazne zatvora mora biti odsutan sa rada duže od šest mjeseci - danom stupanja na izdržavanje kazne;
5) ako mu je izrečena mjera bezbjednosti, vaspitna ili zaštitna mjera u trajanju dužem od šest mjeseci i zbog toga mora da bude odsutan sa rada - danom početka primjenjivanja te mjere;
6) usljed stečaja ili likvidacije, odnosno u svim drugim slučajevima prestanka rada poslodavca u skladu sa zakonom.
Mogućnost produženja radnog odnosa
Član 140
(1) Zaposleni koji navrši 67 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja može da nastavi da radi, ako je to neophodno za obavljanje određenog posla, na osnovu pisane odluke nadležnog organa poslodavca, odnosno poslodavca.
(2) Zaposleni može da nastavi da radi i poslije navršenih 67 godina života, ako nije navršio 15 godina staža osiguranja, do ispunjenja tog uslova.
(3) Zaposleni koji obavlja vaspitno-obrazovnu djelatnost u vaspitno-obrazovnoj ustanovi, odnosno naučno-nastavnu djelatnost u visoko-školskoj ustanovi, koji je ispunio uslov za prestanak radnog odnosa u pogledu godina života utvrđene zakonom, može da nastavi da radi do isteka tekuće školske godine, na osnovu odluke nadležnog organa poslodavca.
IZVOR: Vebsajt Vijesti, Goran Kapor, 01.06.2017.
Izvod iz vijesti, Naslov: Redakcija