Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

NACRT ZAKONA O TURIZMU: Predviđeno uspostavljanje centralnog turističkog registra, uređuje se pitanje buke u ugostiteljskim objektima. Propis prepoznaje mješovite hotele i mješovite rizorte u Crnoj Gori


Nacrt zakona o turizmu predstavljen je na okruglom stolu organizovanom u Privrednoj komori Crne Gore u okviru javne rasprave o ovom aktu, koja će trajati 40 dana, a inicijativa za njegovo održavanje potekla je sa nedavne sjednice Odbora turizma i ugostiteljstva PKCG.

Okruglim stolom je moderirao predsjednik Odbora Dragan Purko Ivančević, Nacrt zakona je prezentovala generalna direktorica Direktorata za turistički razvoj i standarde Olivera Brajović, a govorili su, među ostalima, predstavnici Ministarstva turizma i ugostiteljstva državni sekretar za turizam Predrag Jelušić i koautor Nacrta, savjetnik u ministarstcu, Božo Vučeković, zatim profesor na Fakultetu za biznis i turizam Rade Ratković, pomoćnik direktora Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Rajko Malović.

U konstruktivnom dijalogu, vođenom da bi se Nacrt zakona unaprijedio u skladu sa potrebama privrede, rečeno je da je cilj autora bilo kreiranje razvojnog i primjenljivog akta, usaglašenog sa standardima i mjerilima Evropske unije, koji pruža snažnu podršku razvoju visoko kvalitetnog turizma u Crnoj Gori.

Nacrt zakona potencira održivi razvoj u ovoj oblasti, usklađen sa zaštitom životne sredine i njenih resursa, a uz smanjenje uticaja na klimatske promjene, poštovanjem načela low-carbon ekonomije. Jedna od novina je uspostavljanje centralnog turističkog registra, jedinstvene elektronske evidencije podataka i njihovu razmjenu.

Bliže se definišu pojmovi turističkih zona, oglašavanja i rad vodiča, agencija... Odredbe koje uređuju putne aranžmane, istaknuto je na skupu, napisane su u saradnji sa evropskim ekspertima i potpuno su usaglašene sa EU direktivom koja reguliše ovu oblast. Nacrt zakona, između ostalog, prvi put prepoznaje mješovite hotele i mješovite rizorte u Crnoj Gori, uređuje pitanje buke u ugostiteljskim objektima, te potencira standarde kao mjerila kvaliteta usluga koje pružaju.

Ove i brojne druge izmjene u odnosu na postojeći Zakon o turizmu ("Sl. list CG", br. 61/2010, 40/2011 - dr. zakon, 53/2011 - dr. zakon i 31/2014) odredile su Ministarstvo ka pisanju novog akta, umjesto ka mijenjanju i dopuni postojećeg.

Naredne godine crnogorsko zakonodavstvo očekuje usaglašavanje sa Direktivom o uslugama EU, što će vjerovatno inicirati donošenje posebnih zakona o turizmu i ugostiteljstvu.

"Ocjenjuju da je gradnja rezidentnih objekata u turističkim oblastima jedan od najvećih problema koji treba zakonski riješiti. Turistički poslenici su zato pozvani da se uključe i u javnu raspravu o Nacrtu zakona o uređenju prostora, koja je nedavno počela", piše u saopštenju.

Tokom diskusije je potencirana i potreba dodatnog uređenja djelatnosti organizovanja izleta, gdje je potrebno standardizovati ponudu potencirajući kvalitet, kao i regulisanje odvijanja izletničkih usluga u međunarodnim putničkim lukama.

Privrednici su ukazali i da bi uvođenje kategorije difuznog integralnog hotela u Nacrt zakona doprinijelo standardizovanju ponude u privatnom smještaju.

"Podsticajne mjere su neophodne, ali smatramo da je potrebno da se vodi računa i o postojećim objektima koji svoje obaveze izmiruju u potpunosti", rekli su predstavnici turističke privrede.

Turistički privrednici su svoje konkretne primjedbe i sugestije na pojedine odredbe Nacrta zakona dostavili predlagaču na uvid.

Na kraju je ocjenjeno da je ovo bio samo prvi susret privrednika sa Nacrtom zakona, te da je neophodno da oni budu aktivni u daljem toku javne rasprave, kako bi se došlo do kvalitetnog teksta koji će doprinijeti razvoju ovog sektora u Crnoj Gori.

Izvor: Vebsajt CdM, 29.11.2015.