Ministarstvo ekonomije je u pogledu zaštite prava potrošača u proteklom jednogodišnjem periodu sistemski radilo na usaglašavanju zakonodavnog dijela sa pravnom tekovinom EU, a u skladu sa našom ustavnom i pravnom paradigmom. Stoga su ostvareni značajni rezultati kako kroz zakonodavni dio tako i u samom procesu pregovora kroz Poglavlje 28 – zaštita potrošača i zdravlja, rekao je generalni direktor Direktorata za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošača Jovo Rabrenović,
Kako je rekao Rabrenović, tokom jednogodišnjeg perioda Savjet za zaštitu potrošača sprovodio je redovne aktivnosti fokusirane na poboljšanje položaja potrošača u Crnoj Gori, kroz praćenje stanja zaštite potrošača na tržištu i predlaganja odgovarajućih mjera i aktivnosti.
"Razmatrani su nacrti propisa koji su donešeni u ovoj oblasti, data su mišljenja o potrebi izmjena i dopuna postojećih i donošenju novih propisa u oblasti zaštite potrošača, učestvovali su u izradi Izvještaja o realizaciji godišnjeg Akcionog plana Nacionalnog programa zaštite potrošača 2012-2015, za period jul 2014 – jun 2015. god kao i izradi Nacionalnog programa zaštite potrošača 2015-2018 sa godišnjim Akcionim planom realizacije Nacionalnog programa zaštite potrošača 2015-2018, za period jul 2015 – jun 2016. godina", dodao je on.
Rabrenović je istakao i da je značajno povećan stepen angažovanosti potrošača u ostvarivanju svojih prava, prvoshodno u dijelu podnošenja prigovora za nepravilno isticanje cijene, obmanjujuće cijene, neisticanje cijena na proizvodima i uslugama koji su u prometu, neizdavanju računa ili izdavanje računa koji nijesu propisane sadržine, neisticanju obavještenja o mjestu i načinu podnošenja prigovora, neobavještavanja potrošača o načinu reklamacije, neposjedovanje evidencije prigovora potrošača, prigovori po osnovu reklamacije proizvoda ili cijene, prigovori po osnovu prava na garanciju, posebne prodajne pogodnosti, reklama koje dovode u zabludu, dostupnost rezervnih djelova i servisa, prigovori za istekli rok upotrebe, saobraznost i garantni list, prigovori za označavanje robe sa nedostatkom i robe koja nije za prodaju, ponudu popravke ili održavanja proizvoda, dokumentaciju koja prati proizvod i dr.
Imajući u vidu potrebu za kontinuirano podsticanje zaštite potrošača, Rabrenović je rekao da će Ministarstva ekonomije i u narednom periodu posebnu pažnju posvetiti unapređivanju zaštite potrošača u pojedinim oblastima kao što su bezbjednost hrane, bezbjednost proizvoda, turizam i ugostiteljstvo, trgovina i elektronska trgovina, javne usluge -zdravstvene usluge, energetika, telekomunikacione, poštanske usluge i komunalne usluge, stanovanje, zaštita prava putnika u prevozu, kao i finansijske usluge - bankarske i druge finansijske usluge i usluge u osiguranju.
"Primarni cilj Ministarstva ekonomije jačanje zaštita potrošača u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima, kao i dalje unaprijeđivanje saradnje svih odgovornih subjekata na ovom području", poručio je Rabrenović.
Vrlo teško je odgovoriti na pitanje koliko se poštuje Zakon o zaštiti potrošača("Sl. list CG", br. 2/2014, 6/2014 - ispr. i 43/2015), kaže Rabrenović, jer sve to zavisi od trgovca do trgovca. Ohrabrujuće je, napominje, da su sve akcije putem medija, kojima je bio cilj da se pokažu prava potrošača imale efekta.
"Tako da danas imamo vrlo rijetko, navešću primjer, koji je jedno vrijeme bio veoma aktuelan, kada je mjerenja ambalaže određenog proizvoda koji su bili uglavnom u rasutom, mogao bih reći da toga skoro više i nema", naveo je Rabrenović.
On smatra da je i problem što građani u Crnoj Gori nijesu dovoljno upoznati sa svojim pravima, koje imaju kao potrošači.
Teško je, ističe, utvrditi da li je posrijedi samo manjak intresovanja ili nepovjerenje da mogu ostvariti svoja prava.
Prema njegovim riječima, najviše prigovora potrošača odnosi se na isticanje cijena, te obavještenja o proizvodima.
"Jedna velika konfuzija u prodavnicama je da na rafovima jedna cijena na kasi druga, dakle kada se radi o isticanju cijena, tu je najviše prigovora. Uskoro imamo izmjene i dopune Zakona, tako da će se tu nešto mijenjati, a sve kako bi se unaprijedila prava potrošača. Naravno ja bih pozvao sve potrošače da uvijek reaguju na nepravilnosti kod samog trgovca, kod inspekcije, svih nadležnih organa, kod medija, da traže da se to promijeni, jer jedino na taj način potrošač može biti zadovoljan", zaključio je Rabrenović.
Izvor: Vebsajt CdM, 15.03.2016.